AcasăEvenimentSportSĂ-ȘI ȚINĂ NĂRAVUL - Do Nascimento a câştigat medalia de aur și...

SĂ-ȘI ȚINĂ NĂRAVUL – Do Nascimento a câştigat medalia de aur și a fost golghetera Braziliei la Jocurile Pan Americane

Naţionala de handbal feminin a Braziliei a câştigat medalia de aur la Jocurile Pan Americane desfăşurate la Toronto, în Canada, după ce a învins în finală selecţionata Argentinei cu 25-20 (12-12).

Printre jucătoarele folosite de antrenorul Braziliei în această competiție au fost Alexandra Do Nascimento de la HCM Baia Mare și ex-băimăreanca Barbara Arenhart. nu numai că au jucat, dar au făcut-o foarte bine.

Astfel, golgetera Braziliei la această competiţie a fost  Alexandra Do Nascimento, cu 34 de goluri marcate în 5 jocuri. Ex-băimăreanca Barbara Arenhart a apărat 5 aruncări în finală, iar Mayssa Pessoa (portarul de la CSM Bucureşti) a avut 4 intervenţii bune în poarta învingătoarelor.

Să sperăm că Alexandra va avea o evoluție bună la echipa băimăreană în noul sezon, mai ales că ea a cam rămas datoare publicului în sezonul trecut.