AcasăEvenimentSportS-A ȚINUT BINE! – Comuna Recea a condus de două ori, dar...

S-A ȚINUT BINE! – Comuna Recea a condus de două ori, dar a pierdut în ultimul minut de joc pe Cluj Arena

S-A ȚINUT BINE! Pentru maramureșenii iubitori de fotbal, meciul cel mai interesant din cadrul etapei cu numărul 12 din Seria 5 a Ligii a 3-a a fost, fără îndoială, cel disputat de ACS Fotbal Comuna Recea împotriva Universității Cluj Napoca.

În urmă cu două luni, în Cupa României, U Cluj a învins-o pe Recea fără drept de apel, 5-1, în urma unui meci în care „șepcile roșii” au cam făcut ce au vrut. Sâmbătă însă, pe același teren, studenții clujeni au tremurat serios în cele 90 de minute de joc, după ce elevii lui Romulus Buia au arătat că echipa lor nu stă degeaba, încă din ediția trecută, printre fruntașele seriei.

Meciul din campionat s-a dovedit a fi unul dificil pentru lidera clasamentului, care s-a văzut condusă încă din minutul 9, după ce Vlad Asăujan l-a făcut pe portarul Dinu să scoată balonul dintre ațele plasei. Echipa lui Adrian Falub s-a repezit în atac, dornică să egaleze cât mai repede, dar apărarea maramureșenilor a fost de netrecut. Ursu, de la clujeni, a trecut mingea dincolo de linia porții, minutul 18, dar se afla în poziție afară din joc. Pe fondul dominării gazdelor, Giurgiu era cât pe aici să modifice din nou scorul de pe tabelă.

Repriza s-a încheiat în avantajul comunei de pe Săsar, iar spectatorilor și suporterilor din principalul municipiu al Ardealului nu le venea să creadă. Ba au și amuțit câteva secunde, în minutul 56, atunci când Chinde l-a întins serios pe Dinu, care abia a reușit să trimită mingea în corner. După patru minute Ursu a egalat din pasa lui Goga, dar situația asta n-a durat prea mult, Opriș marcând în minutul 74 pentru 1-2. Gluma s-a îngroșat rău de tot, așa că studenții au forțat din nou egalarea, năpustindu-se peste apărarea maramureșenilor. Portarul Bota a apărat șuturile lui Ursu, Goga și Takacs, dar a fost învins de cel al lui Lemnaru din minutul 81. Meciul ar fi fost normal să se termine la egalitate după tot ce s-a întâmplat în teren, dar fotbalul este frumos mai ales pentru că e imprevizibil. În ultimul minut de joc, Ursu a executat un corner, iar fundașul Abrudan s-a aflat acolo unde trebuia ca să înscrie și să adauge trei puncte la zestrea studenților.

A fost o etapă dominată de oaspeți, gazdele reușind doar două victorii. Metalurgistul Cugir a luat numai un punct de la Tășnad, așa că diferența în clasament față de U Cluj s-a mărit la trei lungimi. Vinerea viitoare este programat derby-ul dintre cele două fruntașe, pe terenul metalurgiștilor. La Unirea Dej degringolada continuă, după etapa aceasta a ajuns pe penultimul loc în clasament.

Universitatea Cluj – Comuna Recea          3–2 (0-1)

Marcatori: Ursu (60), Lemnaru (81), Abrudan (90) / Asăujan (9), Opriș (73)

Cartonașe galbene: Onicaș (25), Florescu (33), Micaș (57), Ursu (63, 90+2), Abrudan (86) / Cuc (51), Oșan (57), Asăujan (77)

Cartonaș roșu: Ursu (90+2)

„U” Cluj: Dinu – Takacs, Abrudan, Onicaș (46 Cordoș), Irimie (71 Manu) – Florescu, Greu (66 Moldoveanu) – Hordouan (46 Micaș), Goga, Ursu – Lemnaru. Antrenor: Adrian Falub

Recea: Bota – Dunca, Lang, Urs, Gherman – Oșan, Cuc, Asăujan, Ciocan – Chinde, Giurgiu. Antrenor: Romulus Buia

Arbitri: C. A. Olaru (Râmnicu Vâlcea), C. Bojan (Târgu Mureș), B. S. Vasile (Sibiu)

Stadion: Cluj Arena