AcasăEvenimentSportS-A PANICAT - Simona Halep a ratat o nouă ocazie de a...

S-A PANICAT – Simona Halep a ratat o nouă ocazie de a deveni numărul 1 mondial

S-A PANICAT Simona Halep a ratat, pentru a treia oară în carieră, şansa de a deveni lider WTA, după unul dintre cele mai slabe meciuri ale carierei. A fost învinsă în finala de la Cincinnati, de Garbine Muguruza, scor 1-6, 0-6.

Aflată la o victorie distanţă de primul loc WTA, Simona Halep a fost de nerecunoscut în finala de la Cincinnati, cu Garbine Muguruza. A doua jucătoare a lumii a pierdut primele 3 game-uri şi nici intervenţia lui Darren Cahill nu a ajutat-o să-şi revină.

Doar 27 de minute a durat primul set, în care Simona a bifat singurul său game câștigat duminică seară. Seria proastă a continuat şi în actul al doilea, în care Muguruza a început tot cu 3 game-uri câştigate la rând.

A urmat cel mai lung game al finalei, disputat de-a lungul a 12 minute, în care Halep a irosit două mingi de break. Seara de coşmar s-a încheiat în 56 de minute pentru jucătoarea din România, care a pierdut titlul la Cincinnati cu unul dintre cele mai slabe meciuri ale carierei, 1-6, 0-6 în faţa ibericei de pe locul 6 WTA. Pentru Halep a fost a treia înfrângere din patru meciuri cu Muguruza.

”Astăzi a fost o zi foarte urâtă. Chiar dacă am arătat că am cedat, nu am cedat. Ritmul a fost un pic rapid și m-am panicat și nu prea am putut să găsesc soluții. A fost foarte cald, dar a fost și pentru ea. Am câteva bătături care mă deranjează, dar acestea sunt lucruri minore pentru o finală. Astăzi a fost prea bună pentru mine.

După această finală nu rămân cu prea multe lucruri. După acest turneu rămân cu un lucru foarte important. În primele meciuri nu am jucat foarte bine și totuși am câștigat. Au fost două meciuri grele, după care am ajuns la un nivel foarte ridicat”, a spus Simona Halep.

Simona Halep a fost ironizată de celebrul cotidian L’Equipedupă înfrângerea în fața Garbinei Muguruza, 1-6, 0-6. Francezii susțin că românca a fost pierdută pe teren și că nu vrea să ajungă numărul 1 WTA.

„Am ajuns la concluzia că Halep nu vrea să devină numărul 1 mondial. După ce a ratat finala de la Roland-Garros, sferturile de la Wimbledon, românca a ratat şi titlul la Cincinnati. Bătută clar de Garbine Muguruza (6-1, 6-0 în 57 minute), Halep va trebui să aştepte încă puţin pentru a o detrona pe Karolina Pliskova.

Asta în cazul în care spaniola nu va trece înaintea ei. Ce se poate spune despre meciul Simonei sau mai bine ce se poate spune despre non-meciul lui Halep?

Românca, pierdută pe teren, şi-a multiplicat greşelie directe, iar spaniola s-a distrat, reuşind al doilea titlu al sezonului (n.r. – după Wimbledon). Muguruza nu a forţat şi nici nu a lovit prea tare. Are acum o săptămână pentru a se pregăti pentru ultimul Grand Slam al sezonului”, au scris francezii.