AcasăEvenimentSportS-AU RETRAS - Amicalul dintre Minaur și Potaissa s-a oprit după ce...

S-AU RETRAS – Amicalul dintre Minaur și Potaissa s-a oprit după ce oaspetii s-au retras de pe teren

Seria meciurilor tensionate dintre echipele Minaur și Potaissa continuă. HCM Minaur a jucat astăzi al doilea amical cu Potaissa Turda, după ce ieri oaspeții s-au impus cu scorul de 25-29. Meciul nu s-a jucat decât până în minutul 17, la scorul de 8-4, când Nenad Savic, jucătorul oaspeților a fost eliminat pentru două minute după injurii aduse celor doi arbitrii.

Imediat după acea fază, Horațiu Gal, antrenorul Potaissei a adus la rândul său injurii arbitrilor, primind cartonaș roșu.

În cele din urmă, Potaissa Turda s-a retras de pe teren, iar meciul a fost oprit de către cei doi arbitrii. După retragerea Potaissei, a avut loc un meci de antrenament între jucătorii Minaurului.

Săptămâna viitoare, HCM Minaur va pleca în Germania, unde va disputa înainte de Sparkassen Cup, două jocuri amicale, împotriva echipelor HC Lepzig și HF Springe.

Primul meci oficial din acest sezon pentru HCM Minaur va fi pe 19 august, când campioana României va întâlni finalista Cupei României din sezonul trecut, Energia Tg. Jiu, în Super-Cupa României. În prima etapă a Ligii Naționale, programată pentru 23 august, HCM Minaur va juca pe teren propriu împotriva medaliatei cu bronz în sezonul precedent, CS Dinamo București. (Sursa text: www.minaur.ro.)