AcasăEvenimentSportRUȘINOS – România nu are nicio echipă în grupele competițiilor europene!

RUȘINOS – România nu are nicio echipă în grupele competițiilor europene!

Joi s-au stabilit ultimele 22 de echipe calificate în grupele UEFA Europa League, după pardidele disputate în play-off-ul competiției. Ca și în prima manșă, cel mai spectaculos meci a fost cel dintre Borussia Dortmund și Odd.

Pe Signal Iduna Park, echipa lui Thomas Tuchel i-a măcelărit pe norvegieni, pe care i-a învins cu un categoric 7-2, chiar dacă nordicii au deschis scorul, ca și în tur, atunci când Borussia s-a impus cu 4-3, după ce a fost condusă cu 3-0.

Dortmund a marcat însă de 4 ori în 15 minute, în prima repriză, prinMarco Reus (2), Henrikh Mkhitaryan și Shinji Kagawa. Lucrurile s-au înrăutăți pentru oaspeți, după pauză, când Ilkay Gundogan și Reus, care și-a completat hat-trick-ul, au dus scorul la 6-1. Odd a mai înscris o dată, dar Kagawa a stabilit scorul final, în minutul 90.

Borussia are parte de un start de sezon perfect: are 7 victorii din 7 meciuri și 27 de goluri marcate, fiind pe primul loc în Bundesliga și ajungând în grupele Europa League.

Rezultatele serii în play-off-ul UEL

Kairat Almaty (Kazahstan) – Bordeaux 2-1 (Franța)

FC Thun (Elveția) – Sparta Praga (Cehia) 3-3
Au marcat: Ferreira (33 și 81), Munsy (50) / Dockal (10), Husbauer (21), Nhamoinesu (71). 4-6 la general

Standard Liege (Belgia) Molde (Norvegia) 3-1
Au marcat: Knockaert (26), Santini (48), Trebel (90) / Hussein (42). 3-3 la general

Vojvodina (Serbia) – Viktoria Plzen (Cehia) 0-2
Au marcat: Duric (19 – autogol), Duris (60). 0-5 la general

Borussia Dortmund (Germania) – Odd Ballklubb (Norvegia) 7-2
Au marcat: Mkhitaryan (25), Reus (27, 31 și 57), Kagawa (40 și 90), Gundogan (51) / Halvorsen (19), O. Berg (64). 11-5 la general

Athletic Bilbao (Spania) – Zilina (Slovacia) 1-0
A marcat: Elustondo (24). 3-2 la general

Midtjylland (Danemarca) – Southampton (Anglia) 1-0
A marcat: Rasmussen (28). 2-1 la general

Legia Varșovia (Polonia) – Zoria (Ucraina) 3-2
Au marcat: Rzezniczak (16), Guilherme (62), Duda (90 – pen.) / Khomchenovskiy (39), Ljubenovic (66). 4-2 la general

FC Salzburg (Austria) – Dinamo Minsk (Belarus) 2-0
Au marcat: Minamino (11), Soriano (58). 2-2 la general, 2-3 după loviturile de departajare

Belenenses (Portugalia) – Altach (Austria) 0-0
1-0 la general.