AcasăEvenimentSportRUȘINOS! – Minaur pierde și la Ploiești în fața unei echipe nou-promovată!

RUȘINOS! – Minaur pierde și la Ploiești în fața unei echipe nou-promovată!

Minaur Baia Mare nu se regăseşte în acest sezon. Miercuri seara, campioana României a fost învinsă, în deplasare, şi de nou-promovata CSM Ploieşti, cu 25-24 (14-11). După 6 etape, reprezentanta Ligii Naţionale în Liga Campionilor ocupă doar locul 10, fiind şi la 4 puncte distanţă de zona play-off.

Începutul primului act a fost sărac în goluri, iar până la mijlocul acestuia s-au marcat doar opt goluri, cele două echipe aflându-se la egalitate, scor 4-4. Acest moment a fost prielnic pentru gazde, care la zece minute distanță au rupt pentru prima dată echilibrul, distanțându-se la trei goluri, scor 11-8, respectiv cinci goluri diferență, scor 13-8 în minutul 27. La finalul reprizei, CSM Ploiești a condus cu 14-11.

Gazdele și-au păstrat avantajul de trei goluri, câștigat la pauză, chiar au mărit diferența după cinci minute de la reluare, scor 18-13, însă pentru puțin timp, deoarece HCM Minaur a reușit să marcheze două goluri consecutive, scorul devenind 18-15 pentru CSM Ploiești. La mijlocul mitanului secund, diferența dintre cele două echipe a fost minimă, scor 20-19. Diferența de un gol s-a păstrat până spre final, însă CSM Ploiești s-a impus la final cu scorul de 25-24.

CSM Ploieşti a obţinut primele sale puncte în Liga Naţională, după cinci eşecuri la rând.

Minaur a înregistrat a treia înfrângere din acest sezon intern şi ocupă locul 10, cu 5 puncte. CSM Bucureşti şi HC Odorhei au maximum de puncte, 18, fiind urmate de CS Dinamo Bucureşti, 16 p, Steaua Bucureşti, 13 p, CS HC Adrian Petrea Reşiţa, 13 p, etc.

Pentru HCM Minaur, următorul joc este în EHF Velux Champions League, campionii României urmând să întâlnească duminică pe HC Motor Zaporozhye. Următorul meci în Liga Națională, HCM Minaur va întâlni peste fix o săptămână pe teren propriu pe Potaissa Turda.