AcasăEvenimentSportRugby. Superliga. Timișoara și Steaua, au reușit victorii cu bonus ofensiv în...

Rugby. Superliga. Timișoara și Steaua, au reușit victorii cu bonus ofensiv în prima etapă

Disputate sâmbătă, primele două meciuri din etapa inaugurală a ediției 2012 a Superligii la rugby s-au încheiat cu victoria oaspeților: CSM București – RCM UV Timișoara 7-48 și Poli Agro Iași – Steaua 20-54. Astăzi sunt programate celelalte două partide ale rundei: ”U” Cluj – CSM Baia Mare (ora 11.00, în direct pe rugbytv.ro) și Dinamo – Farul (ora 15.00, în direct la GSP TV).
Întâlnirea de pe stadionul Olimpia din Capitală a fost departe de disputa echilibrată pe care o anticipau mulți. Sub comanda noului antrenor, sud-africanul Chester Williams, campion mondial în 1995, bănățenii au dominat întâlnirea, obținând și punctul bonus ofensiv (se acordă pentru cel puțin patru eseuri marcate într-un meci).
La RCM UV Timișoara a evoluat și Cătălin Fercu, care, la revenirea pe teren după suspendarea dictată în urma deciziei sale de a nu merge în Noua Zeelandă, la Cupa Mondială – aripa originară din Brașov a motivat că are frică de un zbor atât de lung cu avionul / a înscris 22 de puncte! Alături de el, după pauză, a evoluat și pilierul Petru Balan, dublul campion al Franței cu Biarritz revenind în țară încă din toamna trecută.
De remarcat că succesul lui RCM UV Timișoara s-a datorat faptului că jucătorii săi au avut un plus la capitolul viteză de deplasare. Și că disputa a fost presărată cu trei reprize… pugilistice, jucătorii ambelor tabere fiind dominați deseori de o nervozitate greu de explicat.
Au marcat: Sârbu 1 eseu, 1t, respectiv Fercu 3e, 2t, 1lp, Tuiatua 1e, Moala 1e, Roșu 2e, Calafeteanu 3t.

Și al doilea meci de astăzi s-a încheiat cu victoria oaspeților: Poli Agro Iași – Steaua 20-54. Contrar așteptărilor, gazdele, revenite în elita rugby-ului românesc în toamnă, au dat o replică neașteptată bucureștenilor. La începutul reprizei secunde, de pildă, Poli a marcat o încercare prin care s-a apropiat amenințător: 20-26!
Fără antrenorul Marin Moț, aflat în Spania, la CE de juniori (sub 18 ani), Steaua a marcat șapte încercări, asigurându-și punctul bonus ofensiv încă din minutul 31. În plus, echipa militară a evoluat în inferioritate numerică un sfert din meci, Hodorcă văzând cartonașul roșu în minutul 60.