AcasăEvenimentSportRugby. SuperLiga. Nu-i rău, Baia Mare are șase victorii din șapte meciuri!...

Rugby. SuperLiga. Nu-i rău, Baia Mare are șase victorii din șapte meciuri! CSM Stiinta Baia Mare învinge din nou Steaua în deplasare: 22-21 (16 – 8)

Rugbyștii băimăreni au terminat turul SuperLigi cu o victorie pe terenul steliștilor, eternii lor rivali. Băimărenii încep să se obișnuiască cu succesele din Capitală, și nici n-ar fi rău dacă ar face din ele o tradiție. Este a șasea victorie obținută în turul acestei ediții, singura înfrângere fiind cea din deplasarea de la Constanța. Cam neașteptată, dar asta-i situația, nu poți numai câștiga.

Chiar dacă am ajuns doar aproape de jumătatea competiției, se pot face unele calcule pentru ceea ce va fi mai spre final. În mod normal băimărenii vor termina pe unul din primele două locuri ale clasamentului, pentru că în retur au o singură deplasare mai dificilă, la Timișoara. Dacă și bănățenii vor avea același parcurs bun de până acum, cele două echipe își vor împărți primele două locuri, ordinea urmând a fi stabilită poate chiar de meciul direct de la Timișoara. Asta înseamnă că ambele echipe vor ajunge fără probleme în play-off, cu șanse mari de a se întâlni în finală. Nu încape nicio îndoială că Baia Mare și Timișoara sunt la ora actuală cele mai valoroase echipe din rugbyul românesc, așa că prezența lor în ultimul act al competiției a fi absolut normală.

Dar până atunci mai este ceva timp. Baia Mare a învins Steaua chiar în ultimul minut de joc, astfel că înfrângerea a avut un gust și mai amar pentru militari. Pumnalul a fost infipt în rană de Michael Wiringi, neo-zeelandezul transformând o lovitură de pedeapsă, asta după ce mai realizase 14 puncte prin același procedeu. Diferența a fost făcută de eseul lui Ionuț Botezatu din minutul 34. Steliștii au punctat prin două eseuri (unul transformat), Viorel Lucaci și Dănuț Dumbravă, și trei lovituri de pedeapsă (una Dumbravă și două Vlaicu).