AcasăEvenimentSportRUGBY - Știința Baia Mare a învins Steaua pe Arena Zimbrilor

RUGBY – Știința Baia Mare a învins Steaua pe Arena Zimbrilor

RUGBY În uvertura etapei a XII-a din SuperLiga CEC Bank, pe Arena Zimbrilor s-au întâlnit Ştiinţa Baia Mare şi Steaua Bucureşti, după o partida care s-a jucat pe contre victoria revenind zimbrilor băimăreni cu rezultatul de 29-20, notează Super Liga.

Maramureşenii s-au impus graţie pragmatismului în concretizarea tentativelor de ţintă, militarii suferind prima înfrângere după o serie de şase succese consecutive.

Ştiinţa Baia Mare a intrat ceva mai bine în joc şi Luke Samoa a deschis scorul dintr-o lovitură de pedeapsa, replică roş-albaştrilor venind prompt cu o acţiune a lui Ionuţ Dumitru în urmă căreia Kuselo Moyake a fost aproape de marcarea primei încercări a partidei.

În cele din urmă Florin Vlaicu a concretizat o penalitate şi Steaua a egalat pe fondul presiunii înaintării militarilor.

Elevii lui Eugen Apjok au preluat iniţiativa şi Sean Morrell a pătruns în forţă prin defensivă vizitatorilor pentru un eseu transformat de Samoa Luke, acelaşi fundaş băimărean majorând ecartul dintr-o lovitură de pedeapsa câteva minute mai târziu.

Până la pauză Steaua a forţat şi după o grămadă la cinci metri de terenul de ţintă al gazdelor , Florin Surugiu a finalizat efortul colegilor săi, încercare transformată de Florin Vlaicu, pentru că scorul primelor 40 de minute să le stabilească Taniela Maravunawasawasa din dropgol, la cabine Ştiinţa Baia Mare intrând cu un avantaj de 16-10.

Partea secundă a debutat cu Steaua Bucureşti în ofensivă, roş-albaştrii căutând drumul către un eseu, dar Ionuţ Botezatu a avut o execuţie care i-a scos pe zimbri din presiunea bucureştenilor, tot Ionuţ Botezatu aflându-se la finalizare ceva mai târziu în urmă unei acţiuni purtate pe traseul John Leiataua-Sione Fakaosilea-Samoa Luke.

La scorul de 23-10 în favoarea maramureşenilor, Steaua a iniţiat o faza spectaculoasă la care au participat Florin Vlaicu, Robert Dascălu şi Ionuţ Dumitru, placajul ilegal a lui Bidzina Shamkharadze ducând la acordarea unui eseu de penalizare şi a unui cartonaş galben pentru mijlocaşul la grămadă al Ştiinţei Baia Mare.

În ultimele minute Samoa Luke şi-a mai trecut în cont o lovitură de pedeapsa şi un dropgol, acesta de la aproximativ 40 de metri, iar Florin Vlaicu o lovitură de pedeapsa, astfel că Ştiinţă Baia Mare s-a ales cu patru puncte în clasament, în timp ce Steaua Bucureşti a ratat şi şansă unui punct bonus defensiv.

Jucătorul meciului a fost desemnat băimăreanul Johannes Van Heerden.

În următoarea etapă Ştiinţa Baia Mare va evolua în deplasare pe terenul Universităţii Cluj în timp ce Steaua Bucureşti va întâlni într-un derby al Capitalei, pe stadionul din Complexul Ghencea, CSM Bucureşti.