AcasăEvenimentSportRUGBY - România a învins naționala Uruguay-ului după un meci care s-a...

RUGBY – România a învins naționala Uruguay-ului după un meci care s-a jucat în două zile

Naționala de rugby a României a învins, cu punct bonus ofensiv, reprezentativa Uruguay, scor 40-0 (20-0), într-o partidă care a început luni și s-a încheiat marți, pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf” din Capitală, contând pentru etapa a doua a World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, turneu ajuns la a XI-a ediție.

Meciul de marți a început de la scorul de 18-0 pentru ”stejari” în contextul în care confruntarea dintre cele două echipe ar fi trebuit să aibă loc luni seara, de la ora 20,00 dar, la 28 de minute după debut, a fost întreruptă de arbitru din cauza ploii torențiale și a fulgerelor. După o jumătate de oră partida a fost reluată luni seara însă după alte 10 minute a fost oprită, luându-se decizia rejucării a doua zi, de la ora 15,00.

Reînceput din minutul 35, Florin Vlaicu a adus încă două puncte tricolorilor printr-o lovitură de pedeapsă, scorul după 40 de minute fiind 20-0 pentru echipa lui Lynn Howells, în urma eseurilor reușite luni de Otar Turashvili și Stephen Shennan, transformate de Vlaicu, acesta din urmă fiind și autorul fructificării unei lovituri de penalitate.

Mitanul secund a aparținut în totalitate românilor, superiori la toate capitolele, care au izbutit alte 3 eseuri, prin Dorin Lazăr (min.62), Otar Turashvili (min. 70) și Sabin Strătilă (min. 74), ultima încercare fiind transformată de Tudorel Bratu, Vlaicu ratându-le pe celelalte două.

În urma acestui rezultat, România va juca sâmbătă cu trofeul pe masă ultima partidă din cadrul turneului, contra Argentina XV.

Romania-Uruguay 40-0
Stadionul National Arcul de Triumf
Arbitri: Damien Schneider (Argentina)-Radu Petrescu (Romania), Andrei Diaconescu (Romania)
Au marcat: Turashvili-2e, Shennan-e, Lazar-e,Stratila, Vlaicu-3tr,lp, Bratu tr

Romania 1.Gigi Militaru, 2.Otar Turashvili, 3.Alexandru Tarus, 4.Johannes Van Heerden, 5.Marius Antonescu, 6.Dorin Lazar, 7.Viorel Lucaci, 8.Stelian Burcea , 9. Valentin Calafeteanu, 10.Jody Rose, 11.Adrian Apostol, 12.Florin Vlaicu, 13.Jack Umaga, 14.Stephen Shennan, 15.Catalin Fercu.

Rezerve: 16.Andrei Radoi, 17.Alexandru Gordas, 18.Constantin Pristavita, 19.Valentin Poparlan, 20.Razvan Ailenei, 21.Tudorel Bratu, 22.Dennis Perju, 23.Sabin Stratila.

Uruguay: 1.Mateo Sanguinetti, 2.German Kessler, 3.Mario Sagario, 4.Diego Magno, 5.Diego Ayala, 6.Juan Gaminara, 7.Gonzalo Campomar, 8.Alejandro Nieto, 9.Guillermo Lijtenstein, 10.Martin Secco, 11.Andres Rocco, 12.Facundo Klappenbach, 13.Nicolas Freitas, 14.Leandro Leivas, 15.Federico Favaro

Rezerve: 16.Igancio Secco, 17.Diego Arbelo, 18.Juan Echeverria, 19.Ignacio Dotti, 20.Matias Beer, 21.Andres Vilaseca, 22.Santiago Arata, 23.Rodrigo Silva.