AcasăEvenimentSportRUGBY JUVENIL - Baia Mare domină campionatul regional Transilvania

RUGBY JUVENIL – Baia Mare domină campionatul regional Transilvania

Timișoara a găzduit cea de-a doua etapă a Campionatului Regional Transilvania rezervat echipelor Under 16 ani. Cele două echipe băimărene aflate în competiție s-au instalat pe primle două locuri ale clasamentului.

În primul meci susținut de CSM Baia Mare, mânjii lui Adrian Manolache și Cristian Bălan s-au impus cu scorul de 33-5 la pauză 21-0 în fața echipei gazdă ATS RCM Universitatea de Vest Timișoara, punctele zimbrișorilor fiind semnate de Fernando Dragomir (2 eseuri), Roland Jaszberenyi (1 eseu) respectiv Răzvan Manolache (2 eseuri plus 4 transformări).

După o pauză de doar 20 de minute CSM Baia Mare s-a văzut nevoită să joace și cel de-al doilea meci în compania liderului CSS2 Centrul Național de Excelență Baia Mare. Având și două accidentări, zimbrișorii nu au mai putut ține trena, pierzând cu scorul de 10-33 la pauză 10-12. La fel ca și în prima confruntare uvertura Răzvan Manolache a adus toate punctele echipei, reușind un eseu, 1 transformare plus o lovitură de pedeapsă.

După două etape disputate, lider se menține Centrul de Excelență Baia Mare cu 27 de puncte acumulate, locul doi este ocupat de C.S.M.Știința Baia Mare (20 de puncte).

Următoarea etapă, cea cu numărul trei, va fi găzduită de Clubul Sportiv Școlar 2 Centrul Național de Excelență Baia Mare în zilele de 28-29 noiembrie, meciurile urmând să se joace pe Stadionul Phoenix din Municipiul Baia Mare.

C.S.S. 2 Baia Mare – Universitatea      5-0

Timișoara – C.S.M. Baia Mare              5-33

Universitatea Cluj – C.S.M. Baia Mare   0-5

C.S.S.2 Baia Mare – Timișoara             32-0

Timișoara – Universitatea Cluj      5-0

C.S.M. Baia Mare – C.S.S.2 Baia Mare           10-29