AcasăEvenimentSportRugby. CEN. Florin Vlaicu, călăul ”urșilor”! Cu trei băimăreni în teren, România...

Rugby. CEN. Florin Vlaicu, călăul ”urșilor”! Cu trei băimăreni în teren, România a învins Rusia!

Stejarii s-au impus sâmbătă, pe teren propriu, în fața urșilor din Rusia, cu scorul de 29-14, într-un meci din cadrul Cupei Europene a Națiunilor la rugby. România a bifat al doilea succes consecutiv în actuala ediție a Cupei Europene a Națiunilor. După victoria de la Lisabona în fața Portugaliei din 2 februarie, azi, stejarii s-au impus în mod categoric și în fața Rusiei.
Tricolorii României au fost susţinuţi de aproximativ 2000 de oameni veniţi pe stadionul Arcul de Triumf din capitală. În prima repriză a meciului jucătorii lui Lynn Howells au început în forţă partida şi după doar 7 minute scurse din cronometru tricolorii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă transformată de Florin Vlaicu (3-0).

Din păcate selecţionata Rusiei nu s-a lasat prea mult aşteptată, iar după doar un sfert de oră de joc rugbyştii estici au reuşit să treacă la conducere prin eseul marcat de Dmitry Gerasimov (3-8). Finalul reprizei a adus modificarea scorului, însă nu şi cea a diferenţei (6-11).
A doua repriză a adus pe teren o echipă a României mult mai determinată şi hotărâtă să întoarcă situaţia de pe tabelă, eseul reuşit de Robert Dascălu, transformările precise ale lui Vlaicu, dar şi încurajările celor aproximativ 2.000 de spectatori din tribune, dând ”aripi” jucătorilor noştri. Practic, repriza a fost la discreţia românilor care şi-au ”sufocat” adversarul prin fazele succesive de atac, ruşii reuşind doar 3 puncte în cele 40 de minute, ceea ce spune totul despre modul în care au decurs ”ostilităţile” în cel de-al doilea mitan. Cea mai frumoasă fază a fost intercepţia, cursa de aproape 30 de metri şi eseul lui Florin Vlaicu.

La finalul primei reprize, Mihai Macovei şi Mihăiţă Lazăr, desemnaţi jucătorii anului, au  primit premiul ce le-a fost înmânat de preşedintele Federaţie Române de Rugby Alin Petrache.

Știința CSM Baia Mare a fost ”reprezentată” în această partidă de Andrei Rădoi, Viorel Lucaci și Csaba Gal, doar Ionuț Niacșu n-a intrat în teren. De asemnea, nu-i putem omite ex-băimăreanul Mihai Macovei (căpitanul echipei) și antrenorul Eugen Apjoc, ultimul intrând de mai multe ori în teren pentru a da indicații jucătorilor români.

Partida a fost arbitrată de o brigadă britanică, la centru fiind englezul Luke Pearce.

În cealaltă partidă a etapei, la Tbilisi, Georgia s-a impus în faţa Portugaliei, scor 25-12. În următorul meci tricolorii se vor deplasa la Gijon unde vor întâlni Spania antrenată de neo zeelandezul Bryce Bevin.

ROMÂNIA: 15.Fercu Cătălin, 14.Apostol Adrian, 13.Dascălu Robert, 12.Vlaicu Florin, 11.Roşca Mihai, 10.Manole Dorin, 9.Căplescu Ciprian, 1.Lazăr Mihăiţă, 2.Rădoi Andrei, 3.Ion Paulică, 4.Tatu Cornel, 5.Sirbe Marius, 6.Toniţa Ovidiu, 7.Macovei Mihai(cpt), 8.Carpo Daniel.
Rezerve: 16.Căpăţână Eugen, 17.Pungea Horaţiu, 18.Tamba Petru, 19.Coste Alin, 20.Lucaci Viorel, 21.Surugiu Florin, 22.Gal Csaba, 23.Niacsu Ionuţ.