AcasăEvenimentSportRugby. CEN. Cu patru băimăreni în echipă, România a obţinut a treia...

Rugby. CEN. Cu patru băimăreni în echipă, România a obţinut a treia victorie în grupă!

Echipa de rugby a României a obţinut, sâmbătă, la Gijon (Spania), a treia victorie din tot atâtea meciuri disputate în actuala ediţie a Cupei Europei pe Naţiuni, învingând Spania cu scorul de 25-15 (19-3), superioritatea rugbyştilor români în toate compartimentele fiind evidentă încă din primul sfert de oră.

Punctele au fost marcate de Fercu – eseu, Vlaicu – 1 transformare, 6 l.p., respectiv Pardo, Sempere – eseuri, Simpson – 1 transformare, 1 l.p.
Cu un pachet de înaintaşi mai puternici şi mai iuţi şi două inovaţii tactice în atac (Manole, practic, a jucat centru 2, cel desemnat pe acest post, Vlaicu, evoluând de fapt uvertură, iar Fercu, din postura de fundaş, a acţionat cu pătrunderi de veritabilă aripă, cu schimbări de picior şi infiltrări de mare efect), România a dat din start tonul partidei, înscriind rapid.

Mai întâi, pentru asigurarea liniştii, prin loviturile de penalitate transformate sigur de Vlaicu, apoi prin eseul la centru al lui Fercu, la a doua tentativă de pătrundere de acest fel. Dominaţi în moluri şi împinşi mereu în propriul „22”, spaniolii nu au avut replică în prima parte a jocului, singurele lor puncte fiind în urma unei lovituri de penalitate reuşite de neo-zeelandezul naturalizat Simpson, uvertura gazdelor.

Repriza secundă a fost marcată de infracţiunea din primul minut a căpitanului Macovei, care a fost eliminat temporar, regulamentarele 10 minute, pentru un placaj înalt la aripa Martin, scăpată spre buturile noastre.Astfel, forţele noastre au fost măcinate în această inferioritate numerică. Aceasta şi o anumită relaxare, determinată de avantajul de pe tabela de scor, a permis gazdelor să punctele prin 2 eseuri, dar rezultatul a putut fi menţinut în favoarea noastră fără mari probleme.

Într-un alt meci disputat sâmbătă în această grupă de elită a naţiunilor emergente, la Soci, Rusia a fost învinsă cu 23-9 de Georgia, astfel că meciul România-Georgia, de pe 16 martie, de la Bucureşti, va stabili lidera sezonului de primăvară. Până atunci, însă, rugbyştii români vor avea de jucat pe 9 martie, la Bruxelles, cu Belgia.

România: 15. Cătălin Fercu, 14. Adrian Apostol, 13. Robert Dascălu, 12. Florin Vlaicu, 11. Mihai Roşca, 10. Dorin Manole, 9. Florin Surugiu, 1. Andrei Ursache, 2. Andrei Rădoi, 3. Paulică Ion, 4. Valentin Ursache, 5. Marius Sirbe, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei, 8. Daniel Carpo. Rezerve: 16. Eugen Căpăţână, 17. Horaţiu Pungea, 18. Petru Tamba, 19. Cornel Tatu, 20. Alexandru Mitu, 21. Ciprian Căplescu, 22. Csaba Gal, 23. Ionuţ Niacşu.