AcasăEvenimentSportRugby. CEN. Băimărenii printre marcatori. Romania - Ucraina, victorie lejera la scor:...

Rugby. CEN. Băimărenii printre marcatori. Romania – Ucraina, victorie lejera la scor: 71-0

Asa cum era de asteptat, Romania a invins la scor nationala Ucrainei, viitoarea retrogradata din Cupa Europeana a Natiunilor. N-a fost 97-0, ca in 1995 tot la Bucuresti, ci ”doar” 71-0. Echipa noastra a marcat 11 eseuri avand momente de joc accelerat alternate cu „pauze de odihna”, in timp ce Ucraina nu reusea nici macar sa repuna corect de la centru.

Miza meciului Romania – Ucraina nu exista decat prin prisma folosirii unor jucatori tineri in formatia noastra si, eventual, depasirea recordului de 100-0 inregistrat de Stejari in fata Bulgariei, in urma cu multi ani. Mai ales ca reusisem un 99-0 chiar cu ucraina in 1995.

Pana la 99 de puncte nu am reusit sa ajungem, insa am marcat 11 eseuri si astfel am castigat lejer. E drept, cu inerente greseli aparute mai ales la nivelul paselor, insa cu o superioritate evidenta a noastra in fata unui adversar foarte slab.

Defalcat, a fost 26-0 in prima repriza si 45-0 in cea de-a doua. 11 eseuri, marcate atat pe reusite personale, interceptii sau patrunderi, cat si pe forta pachetului de inaintare, net superior. Drept dovada, ultimul eseu a fost de penalizare, la un mol in minutul 81.

Ucraina se duce astfel in divizia a doua, iar Romania a jucat ultimul ei meci din CEN in 2012. Vom ramane pe locul 2 in clasament, dupa Georgia (acum suntem pe 1 insa cu un meci in plus), dar cel mai important este faptul ca in 2013 si 2014 va fi cu adevarat importanta aceasta competitie. Atunci, la final, primele 2 locuri merg la Cupa Mondiala si nu trebuie sa le ratam.

Romania – Ucraina 71-0

Au marcat: Macovei, 2e, Rosca, 2e, Niacsu, 1e, Lemnaru, 1e, Danila, 1e, Gorcioaia, 1e, Capatana, 1e, Gal, 1e, eseu de pen, Calafeteanu, 5t, Vlaicu, 3t

Romania: 15. Ionut Niacsu – 14. Madalin Lemnaru, 13. Constantin Gheara, 12. Cristian Dinis, 11. Mihai Rosca – 10. Florin Vlaicu, 9. Valentin Calafeteanu – 8. Marian Gorcioaia, 7. Viorel Lucaci, 6. Mihai Macovei (capt) – 5. Marius Danila, 4. Valentin Poparlan – 3. Mihai Adascalitei, 2. Andrei Radoi, 1. Flavius Dobre
Rezerve: 16. Eugen Capatana, 17. Andrei Ursache, 19. Adrian Ion, 20. Florin Surugiu, 21. Vlad Ailenei, 22. Csaba Gal