AcasăEvenimentSportRugby. Anglia - Noua Zeelandă 38-21! Englezii i-au administrat prima bătaie din...

Rugby. Anglia – Noua Zeelandă 38-21! Englezii i-au administrat prima bătaie din acest an campioanei mondiale!

Noua Zeelanda, campioana mondiala la rugby, aflata in turneu prin Europa a intalnit in ultimul meci test din acest an reprezentativa Angliei. Pe Twickenham din Londra, in fata a 83 000 de spectatori, nationala Trandafirului a maturat pe jos cu All Backs, castigand intalnirea cu 38-21.

Cele doua puternice nationale au oferit publicului, aflat in tribunele Templului rugby-ului mondial, un spectacol total. La pauza dupa o repriza tumultoasa, gazdele conduceu cu un neverosimil 12-0, toate punctele fiind realizate de uvertura Owen Farell, trei lovituri de pedeapsa si un drop.
Dupa pauza acelasi Farell duce scorul la 15-0, dupa ce transforma o noua lovitura. Noua Zeelanda revine senzational si marcheaza in doua minute, doua eseuri, prin Savea si Read, care sunt transformate, scorul devenind 15-14.

Urmeaza zece minute de cosmar pentru oaspeti. Englezii reusesc trei eseuri prin Barritt, Ashton, Tuilagi, dar rateaza prin Farell doua din cele trei transformari. Spre final Burns transforma alte doua lovituri pentru gazde si nationala de la Antipozi este in genunchi.
In ultimele minute neo-zeelandezi reusesc sa reduca din diferenta rusinoasa si marcheaza un eseu prin Savea, urmat de transformare. Meciul s-a incheiat cu victoria jucatorilor englezi, care au parasit terenul, in aplauzele intregii arene.

Noua Zeelanda a inregistrat prima infrangere in 2012. In celelate jocuri disputate pe Batranul Continent a invins in ordine Scotia (22-51), Italia (10-42) si Tara Galilor (10-33), in timp ce Anglia a castigat un singur meci cu Fiji (54-12) si a pierdut cu Australia (14-20)si Africa de Sud (15-16)