AcasăEvenimentSportROMÂNIA A CONVINS - Naționala a surclasat Armenia la Erevan în preliminariile...

ROMÂNIA A CONVINS – Naționala a surclasat Armenia la Erevan în preliminariile CM 2018

ROMÂNIA A CONVINS Naționala de fotbal a României a surclasat formația Armeniei cu scorul de 5-0 (4-0), sâmbătă, la Erevan, pe Stadionul Vazghen Sargsian, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

România a avut un început de meci extraordinar împotriva Armeniei, la Erevan, „tricolorii” conducând cu 3-0 după doar 12 minute, graţie golurilor marcate de Bogdan Stancu, din penalty, Adi Popa şi Răzvan Marin.

A fost doar a treia oară în istorie când naţionala României a reuşit să înscrie de trei ori în primul sfert de oră al unei partide, dar pentru prima oară când acest lucru s-a întâmplat într-un joc oficial. Precedentele datează din perioada romantică a fotbalului, din 1933, respectiv 1950.

Astfel, pe 11 iunie 1933, într-un meci contând pentru Cupa Balcanică, România a câştigat cu 5-0 la Bucureşti în faţa Iugoslaviei, după ce în minutul 13 conducea deja cu 3-0. Golurile au fost înscrise de Silviu Bindea, Gheorghe Ciolac şi Iuliu Bodola. Acelaşi Bodola şi Ştefan Dobay au completat lista marcatorilor pentru „tricolori”.

România a mai punctat de trei ori în primul sfert de oră pe 8 octombrie 1950, tot la Bucureşti, într-un amical cu Albania, câştigat cu 6-0. Iosif Petschovschi (10), Andrei Rădulescu (13) şi Andrei Mercea (15) erau autorii golurilor care au rezolvat rapid soarta partidei. Petschovschi şi Rădulescu au mai reuşit câte un gol, iar Ioan Suru a stabilit rezultatul final.

Aşadar, contra Armeniei, România a reuşit să marcheze cel mai repede trei goluri într-un meci, în 12 minute, precedentul record datând de la partida cu Iugoslavia, din 1933. Totodată, „tricolorii” au înscris în premieră de trei ori în primul sfert de oră al unui joc disputat în deplasare.

Mai mult decât atât, România este naţionala care ajunge cel mai repede la un avantaj de 3-0 în preliminariile Cupei Mondiale, zona europeană, în acest secol.

57f9395f95f9cf307e41b84d

Tricolorii au obţinut prima victorie în Grupa E, cea mai categorică într-un meci oficial din ultimii 14 ani. Echipa lui Christoph Daum a făcut spectacol la Erevan şi toţi cei 5 oameni de atac cu care a început germanul meciul au reuşit să înscrie (Stancu, Adi Popa, Marin, Stanciu şi Chipciu).

„Am fost foarte concentraţi şi ştiam care ne sunt obiectivele. După un astfel de start a fost incredibil să văd că echipa nu a dat înapoi. Le-am spus să continuăm la fel şi după acel debut. Am ţinut să avem în continuare controlul, trebuia să se mişte mai mult ei, având cu un om mai puţin. Am încercat să îi ţin activi, să paseze, să marcheze. Nu doar să se uite cum e 4-0 pentru noi.

Am făcut multe schimbări şi azi. Acesta a fost un prim pas pentru Răzvan Marin. Astfel de jucători trebuie să se dezvolte cu astfel de meciuri, nu contează dacă va fi titular în următorul meci, dar avem nevoie de astfel de jucători. Nu mă aşteptam nici eu, nimeni nu se aştepta la un asemenea scor. Pregăteşti meciul în fiecare detaliu, dar sunt lucruri la care nu te aştepti. Am avut acţiuni foarte bune, un joc de pase foarte bun.

Dacă vom juca asa şi în Kazahstan ar fi incredibil. Vom întâlni mai multe dificultăţi, după ce ei au pierdut cu 0-5. Am jucători cu personalitate şi am încredere în ei. Toată lumea e motivată la maximum pentru calificare”, a spus Daum, la Digi Sport.

După acest succes, România a acumulat patru puncte după primele două meciuri disputate în Grupa E, fiind la egalitate de puncte cu Muntenegru.

57f9377d95f9cf707d41b84d

Tricolorii nu au mult timp de odihnă după cea de-a 65-a victorie din preliminariile pentru campionatele mondiale: vor pleca direct la Astana, unde marţi, 11 octombrie, vor întâlni reprezentativa similară a Kazahstanului, de la ora 19:00. Tot în grupa noastră, Muntenegru a învins azi Kazahstanul cu același scor, 5-0.

Armenia — România 0-5 (0-4)
Au marcat: Bogdan Stancu (4 — penalty), Adrian Popa (10), Răzvan Marin (12), Nicușor Stanciu (29), Alexandru Chipciu (59).
Erevan, Stadionul Vazghen Sargsian: 7.000 spectatori
Preliminariile Cupei Mondiale 2018 — Grupa E

Au evoluat echipele:
Armenia: 1. Arsen Beglarian — 15. Hrair Mkoian, 3. Varazdat Haroian, 5. Gael Andonian (4. Taron Voskanian, 39), 20. Levon Hairapetian — 11. Artak Grigorian, 9. Gor Malakian — 23. Aras Ozbiliz (13. Kamo Hovhannisian, 64), 8. Marcos Pizzelli (căpitan), 21. Davit Manoian — 10. Vardan Pogosian (19. Karen Muradian, 33). Selecționer: Varujan Sukiasian.

Rezerve neutilizate: 12. Gor Manukian, 22. Anatoli Aivazov — 2. Andranik Voskanian, 6. Artur Kartașian, 17. Vahagn Minasian, 16. Davit Hakobian, 14. Zaven Badoian, 18. Ghegam Harutiunian.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Iasmin Latovlevici — 14. Răzvan Marin, 5. Ovidiu Hoban — 8. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu (17. Erik Bicfalvi, 82), 7. Alexandru Chipciu (10. Dorin Rotariu, 67) — 19. Bogdan Stancu (13. Claudiu Keșeru, 57). Selecționer: Christoph Daum.

Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr — 4. Cosmin Moți, 6. Alin Toșca, 9. Florin Andone, 11. Denis Alibec, 15. Valerica Găman, 18. Andrei Prepeliță, 20. Gabriel Enache.

Arbitru: Vladislav Bezborodov; arbitri asistenți: Maksim Gavrilin, Valeri Dancenko; arbitru de rezervă: Serghei Ivanov (toți din Rusia)
Delegat UEFA: Ivan Lekov (Bulgaria), observator UEFA pentru arbitri: Ilkka Koho (Finlanda)
Cartonașe galbene: Grigorian (32).
Cartonaș roșu: Gor Malakian (3).

Programul pentru România: Kazahstan – România (11 octombrie), România – Polonia (11 noiembrie), România – Danemarca (26 martie 2017), Polonia – România (10 iunie), România – Armenia (1 septembrie), Muntenegru – România (4 septembrie), România – Kazahstan (5 octombrie), Danemarca – România (8 octombrie)