AcasăEvenimentSportROLAND GARROS - Azarenka și Kerber au părăsit competiția

ROLAND GARROS – Azarenka și Kerber au părăsit competiția

A părăsit întrecerea de la Roland Garros în primul tur a cincea favorită, Victoria Azarenka. Jucătoarea din Belarus a fost nevoită să abandoneze în setul decisiv al întâlnirii cu Karin Knapp, la scorul de 3-6, 7-6, 0-4. Azarenka a chemat trainar-ul la 0-3 în setul trei, apoi a renunțat după încă un game. A părăsit terenul în lacrimi.

Astfel, două favorite mai bine clasate decât Simona Halep au părăsit deja competiția, românca fiind, practic, a patra cea mai bine clasată jucătoare în ierarhia mondială rămasă în concurs. Ea a fost cap de serie 6 la startul turneului.

Angelique Kerber, câştigătoarea Australian Open în luna ianuarie, a fost eliminată din primul tur al turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului.

Jucătoarea din Germania, locul 3 WTA, a fost învinsă, marţi, de olandeza Kiki Bertens, numărul 58 mondial, scor 2-6, 6-3, 3-6.

Kerber confirmă, astfel, perioada slabă pe care o traversează. La ultimele două turnee, Madrid şi Roma, jucătoarea germană a fost eliminată tot din runda inaugurală.

La 28 de ani, cel mai bun rezultat al lui Kerber la Paris rămâne sfertul de finală disputat în 2012.

În turul al doilea de la RG, Bertens o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Camila Giorgi,  Italia şi franţuzoaica Alize Lim.