AcasăEvenimentSportROGERS CUP - Halep a învins-o pe Pliskova și s-a calificat în...

ROGERS CUP – Halep a învins-o pe Pliskova și s-a calificat în sferturi la Montreal

ROGERS CUP Simona Halep și-a continuat evoluția excelenta avută la Rogers Cup, turneul ce se desfășoară la Montreal, unde se pun la bătaie premii totale în valoare de 2,4 milioane de euro.

În turul trei, jucătoarea noastră a întâlnit-o pe cehoaica Karolina Pliskova, ocupanta locului 17 în clasamentul WTA, cea care a învins-o pe Halep în ultima partidă desfășurată anul acesta la Cluj Napoca în cadrul Fed Cup. Simona avea însă trei victorii asupra adversarei din această seară obținute în 2015 la Dubai și Indian Wells și la Sydney în 2016.

Halep, finalista de anul trecut, s-a impus cu autoritate după un joc consistent și convingător în două seturi simetrice ca scor, 6-3, 6-3, după 67 de minute de joc.

Simona Halep a început în forță și a condus cu 3-0, dar apoi Pliskova reușit să revină în joc și cele două au mers cu serviciul, românca încheind setul cu 6-3.

În manșa secundă, Pliskova a condus cu 1-0 și 2-1, dar Halep a egalat de fiecare dată, iar apoi a reușit break-ul și s-a desprins la 4-2. Halep a condus cu 5-3 și a reușit să încheie meciul pe serviciul adversarei.

Pliskova a avut 5 ași, dar și 5 duble greșeli, în timp ce Simona a realizat 3 ași și a comis o dublă greșeală. Românca a avut procentaje excelente, 78% la punctele cu primul serviciu și 75% la al doilea, precum și 67% pe returul la al doilea serviciu.

Simona Halep (24 ani) a ajuns a treia favorită a turneului, după retragerile Serenei Williams și spaniolei Garbine Muguruza.

Simona și-a asigurat un cec de 57.690 dolari și 190 puncte WTA, iar în sferturi ar putea întâlni o altă reprezentantă a Cehiei, Petra Kvitova, dacă aceasta va trece de rusoaica Svetlana Kuznețova.