AcasăEvenimentSportREZULTATE DE EXCEPȚIE - Patricia Țig și Sorana Cîrstea sunt în turul...

REZULTATE DE EXCEPȚIE – Patricia Țig și Sorana Cîrstea sunt în turul trei la Miami

REZULTATE DE EXCEPȚIE Patricia Maria Ţig (22 de ani) a reuşit o calificare spectaculoasă în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, vineri, după ce a învins-o surprinzător pe Kristina Mladenovic (Franţa), cap de serie numărul 22, cu 7-6 (4), 6-2.

Ţig (95 WTA), venită din calificări, s-a impus după exact două ore de joc în faţa unei adversare net superioare în ierarhia mondială, Mladenovic (23 ani) ocupând locul 18. Franţuzoaica o învinsese pe Simona Halep cu 6-3, 6-3, în turul al treilea la Indian Wells.

În primul set, Mladenovic a condus cu 1-0 şi 2-1, iar apoi s-a desprins la 4-2. Franţuzoaica a avut apoi 5-3, dar românca a revenit şi a reuşit să egaleze (5-5), iar apoi s-a ajuns în tie-break, unde Ţig s-a impus cu 7-4.

În setul al doilea, Ţig a dominat jocul, a condus cu 1-0 şi 2-1, iar apoi a făcut un break, mărindu-şi avansul la 3-1. Ghemul al cincilea a avut o importanţă foarte mare în economia jocului, durând mai bine de zece minute, perioadă în care Ţig a salvat nu mai puţin de şase mingi de break. În cele din urmă, jucătoarea gălăţeană a reuşit să îşi facă serviciul şi s-a desprins la 4-1. Mladenovic s-a apropiat la 4-2, dar Ţig a arătat că este în formă şi a făcut 5-2. Românca a ratat o minge de meci pe serviciul Kristinei Mladenovic, apoi şi-a creat-o pe a doua, dar meciul a fost întrerupt din cauza picăturilor de ploaie. Jocul s-a reluat după două minute, însă Mladenovic a făcut dublă greşeală şi meciul s-a încheiat cu victoria splendidă a româncei. Mladenovic câştigase primul său meci cu Ţig, în 2015, în primul tur la Wuhan, cu 6-1, 6-4.

Patricia Ţig, aflat în cel mai bun moment al carierei sale, şi-a asigurat un cec de 41.350 dolari şi 95 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe americanca Venus Williams, care a trecut de brazilianca Beatriz Haddad Maia, 6-4, 6-3.

Sorana merge mai departe

58d57c2595f9cf42e9a3adad

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea de la Miami Open, după un meci dificil câștigat în fața letonei Anastasija Sevastova, 7-6(4) 3-6 6-3, în două ore și 12 minute.

Revenită pe teren pentru reluarea meciului cu Anastasija Sevastova, întrerupt la 6-4 în tie-break, Sorana Cîrstea a avut nevoie de doar un punct pentru a câștiga primul set, în turul al doilea la Miami.

Actul secund al disputei cu numarul 25 mondial a fost mult mai intens. Dupa 3 break-uri consecutive, românca a reușit să-și facă serviciul și s-a distanțat la 3-1. Nu a fost însă de ajuns – enervată de o dublă greșeală cu care i-a facut cadou letonei game-ul, Sorana a răbufnit după ce a câștigat unul dintre cele mai frumoase puncte ale meciului.

Câteva scăpări ale arbitrilor au scos-o din minți pe a 65-a jucătoare a lumii. Penalizată cu un punct, românca nu a reușit să-și revină și a cedat setul cu 3-6.

Mult mai calma în decisiv, Carstea a condus cu 4-1. Sevastova a dat semne de revenire și s-a apropiat la 4-3. A fost doar un foc de paie – românca s-a impus cu 6-3 și s-a calificat în turul al treilea al turneului din Florida.

Pentru un loc în optimi, Cîrstea va juca împotriva fostului lider WTA, Caroline Wozniacki, a 12-a favorită la Miami.