AcasăEvenimentSportREVANȘA - Djokovic l-a învins pe Murray, numărul unu mondial, în finala...

REVANȘA – Djokovic l-a învins pe Murray, numărul unu mondial, în finala de la Doha

REVANȘA Novak Djokovic a început noul sezon la fel ca și pe precedentul, cu un titlu câștigat în prima săptămână la Doha. Sârbul s-a impus în turneul ATP din seria 250 din Qatar, după ce l-a învins în finală chiar pe omul în fața căruia a pierdut primul loc în clasamentul mondial, Andy Murray.

Nole a câștigat finala de la Doha cu 6-3 5-7 6-4, după aproape trei ore (2:54). După un început echilibrat, Djokovic a făcut break-ul în penultimul game al setului, pe care l-a închis pe propriul serviciu cu un game câștigat 0. În cel secund, al doilea jucător al lumii a rupt echilibrul în momentul în care scorul era 3-3. Break-ul din al șaptelea game al manșei nu a fost însă decisiv, pentru că sârbul și-a pierdut serviciul, după ce a ratat trei mingi de meci atunci când avea 5-4, iar, apoi, la 5-6, și a cedat din nou.

În decisiv, s-a repetat parțial scenariul din setul al doilea. Djokovic, care a prins o serie de foarte bună, după jumătatea manșei, a realizat din nou break-ul la 3-3, de această dată, chiar la 0. Ulterior, sârbul nu și-a mai pierdut serviciul în final și a închis partida la prima șansă pe care a avut-o în ultimul set.

De-a lungul primei săptămâni a sezonului, fostul lider mondial i-a mai învins pe Jan-Lennard Struff, în turul întâi, cu 7-6(1) 6-3, după o revenire senzațională în primul set, pe Horacio Zeballos, în turul al doilea, cu 6-3 6-4, pe Radek Stepanek, în sferturile de finală, cu 6-3 6-3, și pe Fernando Verdasco, în semifinale, cu 4-6 7-6(7) 6-3, după ce a salvat cinci mingi de meci.

Pentru Djokovic, acesta este cel de-al 67-lea titlu al carierei și cel cu numărul opt obținut într-un turneu din seria 250. Victoria nu-l ajută însă cu nimic pe sârb în ceea ce privește clasamentul. Acesta n-a făcut decât să-și apere punctele pe care le-a câștigat în urmă cu un an, în timp ce Murray, care a jucat la Hopman Cup în debutul sezonului 2016, s-a ales cu un plus de 150 de puncte în urma finalei. Astfel, avansul scoțianului în fața sârbului, cu o săptămână înainte de Australian Open, a crescut la 780 de puncte.

Următorul turneu pe care cei doi tenismeni îl vor juca va fi Grand Slam-ul de la Melbourne. În anul precedent, victoria i-a revenit lui Djokovic, chiar după o finală câștigată cu 6-1 7-5 7-6(3) în fața lui Murray. În aceste condiții, scoțianul are mari șanse să-și păstreze primul loc și după Australian Open.