AcasăEvenimentSportREVANȘA AȘTEPTATĂ - Simona Halep e în semifinale la Cincinnati după un...

REVANȘA AȘTEPTATĂ – Simona Halep e în semifinale la Cincinnati după un meci de aproape două ore

REVANȘA AȘTEPTATĂ Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Cincinnati. Românca a învins-o în sferturi, scor 6-4, 7-6 (1) pe britanica Johanna Konta, a şaptea jucătoare a lumii, după o oră şi 49 de minute de joc intens.

Românca a condus cu 5-2 în setul secund şi a ratat nu mai puţin de cinci mingi de meci înainte de a-şi asigura un loc în semifinale.

Halep (25 ani) a avut trei aşi în acest meci, a făcut două duble greşeli, salvând 13 din cele 17 mingi de break create de Konta. Românca a avut 15 mingi câştigătoare şi a comis 17 erori neforţate.

De partea cealaltă, Konta a adunat patru aşi, o dublă greşeală, a salvat 6 din cele 11 mingi de break, a reuşit 26 de mingi direct câştigătoare, dar a avut şi 34 de erori neforţate.

Este prima victorie din patru meciuri pentru Halep în circuitul WTA contra Johannei Konta, pe care o învinsese până acum doar în Fed Cup, de două ori.

„Amândouă am jucat foarte bine. Am fost foarte aproape mai devreme în setul 2 de victorie, însă am fost puţin nervoasă. Am mai fost în aceeaşi situaţie, însă acum am decis să fiu mai agresivă în joc. Sloane Stephens va fi o adversară grea, foarte puternică, însă de-abia aştept să revin pentru a juca pe acest teren”, a fost prima reacţie a Simonei Halep după victoria cu Johanna Konta.

După ce a fost învinsă în sferturi la Wimbledon de Konta, într-un meci ce putea să-i aducă locul 1 WTA , Halep are din nou ocazia de a deveni în premieră lider al ierarhiei mondiale. Ea are nevoie acum să câştige trofeul la Cincinnati.

Scorul meciurilor directe dintre Halep și Konta este acum de 3-3. Konta s-a impus în 2015 la Wuhan, în optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, anul acesta, la Miami, în sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2, și la Wimbledon în sferturi, luna trecută, cu 6-7 (2), 7-6 (5), 6-4. În afara victoriei de la Cincinnati, Simona a mai obținut două succese în Fed Cup, cu 6-1, 6-3, pe 23 aprilie, la Mamaia, și în 2014, la Budapesta, cu 6-1, 6-4. Cele două au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, unde Halep s-a impus cu 10-2.

Constănţeanca va lupta pentru un loc în finala turneului de categorie Premier 5 din Ohio, dotat cu premii totale în valoare de 2.536.154 de dolari, cu americanca Sloane Stephens.

Halep are 4-2 în meciurile directe cu Stephens (24 ani, 151 WTA), în faţa căreia a câştigat ultimele trei meciuri, cel mai recent acum două săptămâni, la Washington, în primul tur, cu 7-6 (3), 6-0.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta liderul mondial, Karolina Pliskova (Cehia) şi Garbine Muguruza (Spania), locul 6 WTA.

Pentru calificarea în penultimul act, Simona Halep şi-a asigurat un premiu de 128.330 de dolari şi 350 de puncte WTA.

Halep a ajuns anul trecut tot în semifinale la Cincinnati, când a pierdut, cu 3-6, 4-6, în faţa germanei Angelique Kerber. În 2015, Halep a disputat finala, fiind învinsă de Serena Williams, cu scorul de 6-3, 7-6 (5).