AcasăEvenimentSportRESPECT – Minaur Baia Mare a luptat în zece jucători în meciul...

RESPECT – Minaur Baia Mare a luptat în zece jucători în meciul cu Dinamo București

Minaur Baia Mare și-a dat în această seară examenul de caracter. Chiar dacă a pierdut la 7 goluri diferență (35-28) confruntarea cu Dinamo București, jucătorii lui Petre Pop merită respectul suporterilor, a celor care au trăit emoția când clubul băimărean a rescris istoria și după 16 ani a adus toate trofeele posibile în vitrina Minaurului. Cu doar zece jucători înscriși pe foaia de joc, dintre cei trei portari, Minaur Baia Mare și-a asumat lupta cu Dinamo București, echipa cu care băimărenii s-au luptat sezonul trecut pentru un loc în finala Campionatului Național.

Campioana României a intrat motivată în teren și timp de șase minute a condus-o pe Dinamo București. Prin golul marcat de Alexandru Asoltanei, Dinamo București a preluat conducerea și a deținut avantajul până la finalul partidei. În minutul 14 al partidei, Minaur Baia Mare a fost nevoită să joace în inferioritate timp de cinci minute. Și nu s-a întâmplat acest lucru pentru că au fost penalizați de arbitri, ci pentru că Uros Viloski s-a accidentat și nu a putut fi schimbat de un coechipier de-al său deoarece Mihai Bogdan a fost scos pe teren de medici cu câteva minute înainte după ce s-a lovit la cap. Chiar dacă au jucat în inferioritate, jucătorii antrenați de Petre Pop au continuat să spere și chiar au marcat două goluri.

Ivan Karacic a fost cel mai bun marcator al Minaurului în partida disputată cu Dinamo București. Bosniacul are probleme grave la coloană însă și-a asumat prezența pe teren. Înainte de începerea partidei, Ivan Karacic chiar a semnat o declarație pe proprie răspundere prin care își asuma orice s-ar întâmpla cu el în timpul meciului. Astfel, Campionii României au demonstrat în această seară că au câștigat, chiar dacă nu practic, lupta în fața celor de la CS Dinamo București. Au câștigat respectul miilor de suporteri care vin în Sala „Lascăr Pană” din Baia Mare pentru a le scanda numele favoriților lor la fiecare partidă disputată pe teren propriu. Au câștigat un loc important în inimile celor care trăiesc pentru ca legenda să meargă mai departe. Respect, Minaur Baia Mare!

În etapa următoare, Minaur Baia Mare întâlnește, pe teren propriu, HC Odorhei. Meciul va avea loc miercuri, 9 decembrie, cu începere de la ora 17:30.