AcasăEvenimentSportRECUNOAȘTERE - Gullden, gholgheterul Ligii Campionilor, Grubisic, cea mai valoroasă jucătoare din...

RECUNOAȘTERE – Gullden, gholgheterul Ligii Campionilor, Grubisic, cea mai valoroasă jucătoare din Final Four

CSM București a câștigat finala Ligii Campionilor, după aruncările de la 7 metri, în fața unguroaicelor de la Gyor. Dincolo de reușita fenomenală pentru sportul românesc a echipei, alte două jucătoare din echipa română au primit trofee individuale.

Coordonatorul de joc al bucureștencelor, Isabelle Gullden a fost declarată golgheterul competiției, cu 108 goluri, dintre care 15 marcate în finală cu Gyor.

Croata Jelena Grubisic a fost declarată de Federația Europeană de Handbal cea mai valoroasă jucătoare a Final Four-ului Ligii Campionilor. Grubisic a fost eroina echipei CSM București în semifinala cu Vardar Skopje, precum și în finala cu Gyor. Poreclită de directorul general al CSM Bucureşti ”Duckadam din handbal”, croata de 29 de ani și-a primit trofeul pentru MVP-ul turneului înainte de festivitatea de premiere a echipei bucureștene.

Deși cotată cu șansa a patra înaintea Final Four-ului, CSM București e prima echipă din România care cucerește trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat cucerirea titlului în 2010.