AcasăEvenimentSportRECORD - Xavi a câștigat 24 de titluri cu Barcelona și este...

RECORD – Xavi a câștigat 24 de titluri cu Barcelona și este cel mai galonat fotbalist din Spania

Barcelona a câștigat aseară cea de-a 27-a sa Cupă a Regelui, după ce a trecut cu 3-1 de Athletic Bilbao în finala competiției din acest an. Pentru Xavi Hernandez, aflat la ultimul său meci pe Camp Nou, a fost o dublă performanță.
Mijlocașul de 35 de ani al formației blaugrana a câștigat trofeul său cu numărul 24, devenind lider all-time al fotbalului spaniol, după ce l-a depășit pe Paco Gento, legendarul fotbalist al lui Real Madrid de peste jumătate de secol în urmă.

Gento, care avea 23 de titluri cu Real Madrid, a fost totodată egalat de alți doi jucători din lotul Barcelonei: Andres Iniesta și Leo Messi, care au bifat și ei trofeele cu numărul 23 din carieră cu Barcelona.

Xavi poate să-și îmbunătățească recordul, iar Messi și Iniesta pot să-l depășească pe Gento dacă Barcelona va cuceri și trofeul Ligii Campionilor. Finala UEFA Champions League, dintre Barcelona și Juventus, se va disputa sâmbătă, 6 iunie, de la ora 21:45.