AcasăEvenimentSportRĂMÂNE PE PODIUM – Comuna Recea a urcat din nou pe locul...

RĂMÂNE PE PODIUM – Comuna Recea a urcat din nou pe locul doi în clasament

RĂMÂNE PE PODIUM Etapa a 20-a din Seria 5 a Ligii a 3-a, desfășurată vineri și sâmbătă, nu a furnizat prea mari surprize, dar nici nu putem spune că victoria celor din Dorolț, în deplasare la Mediaș, se poate trece în categoria rezultatelor normale.

A fost o etapă favorabilă celor două echipe maramureșene, Viitorul Ulmeni reușind un rezultat de egalitate (1-1) pe terenul Sănătății Cluj, una din echipele fruntașe, ambele goluri fiind înscrise în repriza secundă, în numai trei minute.

ACS Comuna Recea a profitat de faptul că Metalurgistul Cugir a stat în această etapă, instalându-se confortabil pe locul secund al clasamentului, la două puncte distanță de Zalău și la trei de Cugir. Recea rămâne echipa cu cele mai puține înfrângeri după disputarea a 20 de etape în seria noastră, ceea ce spune mult despre modul în care sunt pregătiți fotbaliștii lui Romulus Buia, maturitatea și omogenitatea la care s-a ajuns. De remarcat pofta de gol arătată de Adrian Șter, care a reușit tripla în meciul de sâmbătă.

Următoarea etapă se va disputa marți, Viitorul Ulmeni poate demonstra că egalul de la Cluj n-a fost întâmplător, dacă va reuși să învingă pe teren propriu pe FC Zalău. Recea ar părea că are o misiune ușoară la Iernut, dar, după cum se poate vedea, marile surprize le produc echipele din subsolul clasamentului.

Membrii Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal au decis în şedinţa din 30 martie, ca meciurile din campionatul Ligii 3 programate să aibă loc în sâmbăta dinaintea Paştelui, pe 15 aprilie, să fie mutate cu o zi mai devreme, vineri, 14 aprilie.