AcasăEvenimentSportRACHETA FULGERĂTOARE – Simona Halep a trecut în viteză de Rogers și...

RACHETA FULGERĂTOARE – Simona Halep a trecut în viteză de Rogers și a ajuns în optimile de finală la US Open

Doar de o oră și 7 minute a avut nevoie Simona Halep pentru a trece de Shelby Rogers (SUA, locul 154 WTA), pe care a învins-o în două seturi, scor 6-2, 6-3.

Faza cea mai interesantă a deschiderii sesiunii de seară (ora 02.20 – România) a zilei a 6-a de la US Open nu s-a consumat în timpul meciului dintre Simona Halep şi americanca ShelbyRogers, ci după cele 67 de minute cât a durat duelul dintre cele două jucătoare.

În secunda următoare terminării partidei, cu o victorie normală a Simonei Halep (6-2, 6-3), în difuzoarele arenei „Arthur Ashe” (principala arenă a turneului) s-a auzit hit-ul trupei O’Zone, „Dragostea din tei”. Pe arena centrală de la US Open, în pauza dintre game-uri (câteodată) şi întotdeauna după terminarea unui meci, de la staţia de amplificare se pune muzică. De regulă instrumentală. Acum, am avut însă o dedicaţie de la DJ-ul arenei, special pentru Simona Halep. O iniţiativă bine primită de jucătoarea noastră şi de românii din tribune.

„Vreau să dau tot ce pot să câștig. Nu am mai jucat împotriva ei și va fi o bună provocare pentru mine. E al treilea meci al meu aici și mă bucur de timpul petrecut la acest turneu”., a spus Simona Halep, înainte de intrarea pe teren.

Simona Halep – care va împlini 24 de ani pe 27 septembrie – a avut un joc solid în fața unei adversare cu lovituri foarte puternice de pe loc. După un start echilibrat, a preluat conducerea în al cincilea game și și-a adjudecat primul set la 2, profitând de mai multe greșeli neforțate ale jucătoarei venite din calificări, care până sâmbătă avea cinci victorii la rând în acest turneu.

Cu un serviciu bun și foarte concentrată, sportiva din România a continuat evoluția excelentă și în setul al doilea. Abia în penultimul game al meciului a cedat pe propriul serviciu, când americanca a fructificat prima sa minge de break, după mai bine de o oră de joc. Simona a câștigat cu 6-3 în setul al doilea și merge în optimile de finală, performanță pentru care și-a asigurat 240 de puncte WTA și un cec în valoare de 213.575 de dolari.

Simona Halep a făcut patru duble greșeli, față de cinci ale lui Shelby Rogers. Americanca a avut și 27 de erori neforțate, în timp ce numărul 2 mondial a avut doar nouă.

„Sunt mulțumită cu jocul meu în seara asta. A fost greu, fiindcă am jucat pentru prima dată în sesiunea de seară la acest turneu. Am rămas concentrată și am reușit să câștig.”, a declarat Simona Halep, la finalul meciului cu Shelby Rogers.

În optimi Simona va juca cu Sabine Lisicki. Chiar dacă în ultimele 3 întâlniri (din 4), Halep a învins, meciul este destul de dificil. Dacă germanca va juca cum a făcut-o în seturile 1 şi (mai ales) 3 cu Strýcová, atunci Halep va trebui să se întrebuinteze la maxim pentru a câştiga. Ar urma în sferturi „marea problemă” numită Azarenka. Adică o altă jucătoare de mare valoare, care se mai află şi într-o formă de zile mari.

Americanca Shelby Rogers a reușit în întreaga carieră o singură victorie împotriva unei jucătoare din Top 10 WTA. Dar ce victorie! Anul trecut, la Montreal, în turul doi, a învins-o pe Eugenie Bouchard, care era locul 8 mondial atunci, cu 6-0, 2-6, 6-0.

Programul optimilor de finală

Serena Williams (#1) – Madison Keys (#19)

Venus Williams (#23) – Anett Kontaveit (Q)

Ekaterina Makarova (#13) – „Kiki” Mladenovic

Eugenie Bouchard (#25) – Roberta Vinci ?

Petra Kvitova (#5) – Johanna Konta (Q)

Samanta Stosur (#22) – Flavia Pennetta (#26)

Viktoria Azarenko (#20) – Varvara Lepchenko

Simona Halep (#2) – Sabine Lisicki (#24)

Primele 4 meciuri se joacă duminică, ultimele 4, luni. Nu se ştie dacă se va juca meciul dintre Eugenie Bouchard şi Roberta Vinci. Jucătoarea canadiană a căzut în vestiar, s-a lovit la cap şi se pare că nu va obţine acordum medicilor de a intra în teren.

Simona Halep participă pentru prima dată în proba de dublu mixt, acolo unde face cuplu cu un alt român, Horia Tecău. Cei doi joacă duminică împotriva perechii formate din Julia Goerges (Germania) și Nenad Zimonjic (Serbia).

”E primul turneu la care joc la dublu mixt. Sper să mă simt bine și sper să câștigăm, dar nu va fi ușor, fiindcă vom avea adversari foarte puternici.”, a mai spus Simona Halep.