AcasăEvenimentSportPuștii lui Hagi au reusit surpriza cu Pandurii, revelația campionatului!

Puștii lui Hagi au reusit surpriza cu Pandurii, revelația campionatului!

Formatia Viitorul Constanta a castigat meciul disputat, luni seara, pe teren propriu, cu Pandurii Targu Jiu, scor 2-0, in epilogul etapei cu numarul 13 din Liga 1.Gruparea finantata de Gica Hagi a confirmat succesul obtinut etapa trecuta pe terenul campioanei CFR Cluj si in fata celor de la Pandurii, impunandu-se in fata singurei echipe care ameninta liderul Steaua.

Dobrogenii au deschis scorul in minutul 27, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Chitu si transformata de Iancu. Desi ambele formatii au avut ocazii de a inscrise, tabela a ramas nemodificata pana spre final, cand meciul a devenit dramatic.

Oaspetii au obtinut o lovitura de la 11 metri prin Radut, dar executia lui Maxim a fost respinsa incredibil de Buzbuchi, care si-a mentinut astfel echipa in avantaj. Gazdele au punctat pentru 2-0 in prelungiri, dupa ce Chitu a scapat singur cu Mingote si l-a invins pe goalkeeperul gorjenilor din a doua tentativa.

In urma acestui rezultat, Viitorul Constanta a urcat pana pe locul 11 in clasamentul Ligii 1, cu 17 puncte. De cealalta parte, Pandurii si-a pastrat pozitia secunda, dar a pierdut contactul cu Steaua, liderul avand un avans de sase puncte.

Viitorul Constanţa: Buzbuchi – Mladen, Larie, Bejan, Toşca (Turcu ’90) – Lazăr (Cl. Herea ’52), Vaştag – Chiţu, Iancu, Cârstocea (Benzar ’63) – Alibec. Antrenor: Cătălin Anghel.
Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Pleaşcă (Cristea ’88), Viera, Mamele, Vlad – Maxim, Voiculeţ, Răduţ – Nistor, Matulevicius (Lemnaru ’62), Al. Grigoraş (Godwin Konyeha ’58). Antrenor: Petre Grigoraş
Cartonaşe galbene: Lazăr ’44, Vaştag ’53, Chiţu ’56, Toşca ’77, Benzar ’83 / Pleaşcă ’21, Mamele ’26, Lemnaru ’68
Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) – Zoltan Szekely, Bogdan Gheorghe (asistenţi) – Dragoş Istrate (rezervă)
Observatori: Constantin Stefan, Alexandru Boc
La meci au asistat aproximativ de 700 de spectatori.