AcasăEvenimentSportPRIMUL TUR AL OPTIMILOR – Rezultatele și marcatorii din UEFA Champions League

PRIMUL TUR AL OPTIMILOR – Rezultatele și marcatorii din UEFA Champions League

PRIMUL TUR AL OPTIMILOR Juventus și Sevilla au câștigat ultimele două partide în manșa tur a optimilor de finală ale UEFA Champions League. Torinezii au câștigat cu 2-0 pe terenul lui Porto, în timp ce elevii lui Jorge Sampaoli s-au impus ”acasă” cu Leicester, scor 2-1.

”Bătrâna Doamnă” a jucat în superioritate numerică pentru mai bine de 60 de minute, după ce Telles a văzut de două ori cartonașul galben în minutele 25, respectiv 27, pentru două intrări dure.

După ce a lovit bara prin Dybala, Juventus a deschis scorul pe ”Dragao” prin reușita rezervei Pjaca, din minutul 72. După alte două minute de joc, Dani Alves, intrat de mai puțin de un minut, angajat ideal de Alex Sandro, a majorat avantajul pentru torinezi, stabilind și scorul final.

În cea de-a doua întâlnire a serii, Sevilla a început partida în forță. În fața propriilor suporteri, spaniolii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri după un fault comis de Morgan, în minutul 14. Tulpin a indicat punctul cu var, însă Correa a ratat deschiderea scorului.

După alte zece minute, gazdele s-au revanșat și au marcat prin Sarabia. La reluare, Correa i-a răsplătit pe fani cu un gol după penalty-ul ratat în startul meciului. Vardy îi ține însă în viață pentru retur pe campionii Angliei după ce a redus din diferență din pasa lui Drinkwater.

Rezultatele din turul optimilor Champions League:

Manchester City – Monaco 5-3 (Sterling 26, Aguero 58, 71, Stones 77, Sane 82 / Falcao 32, 61, Mbappe 40)

Real Madrid – Napoli 3-1 (Karim Benzema 18, Toni Kroos 49, Casemiro 54 / Lorenzo Insigne 8)

Benfica – Dortmund 1-0 (Mitroglou 48)

Bayern – Arsenal 5-1 (Arjen Robben 11, Robert Lewandowski 53, Thiago Alcantara 56, 63, Thomas Muller 88 / Alexis Sanchez 30)

FC Porto – Juventus 0-2 (Pjaca 72, Alves 74)

Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 2-4 (Bellarabi 48, Savic autogol 68 / Niguez 17, Griezmann 25, Gameiro 59, Torres 86)

PSG – Barcelona 4-0 (Angel Di Maria 18, 55, Julian Draxler 40, Edinson Cavani 72)

Sevilla – Leicester 2-1 (Sarabia 25, Correa 62 / Vardy 73)