AcasăEvenimentSportPrima surpriză a startului de campionat! Găzarii rămân coșmarul ceferiștilor clujeni

Formaţia CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), partida disputată, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu echipa Gaz Metan Mediaş, în prima etapă a Ligii I, ediţia 2012/2012.
Campioana en-titre a Romaniei a debutat cu stangul in noul sezon si a obtinut doar o remiza, pe teren propriu, cu Gaz Metan Medias, formatie care s-a batut pentru evitarea retrogradarii in stagiunea precedenta.

Dupa o ratare semnata de Florin Dan la capatul primului sfert de ora, Vasilache a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 28, cu un sut superb, in vinclu, de la peste 30 de metri.

Dupa cateva minute de confuzie, clujenii au urcat in ofensiva in finalul primei reprize, grecul Pantelis Kapetanos ratand doua ocazii la poarta lui Buchta.

Acelasi Kapetanos a restabilit egalitatea in minutul 60, cand l-a invins pe goalkeeperul oaspetilor cu o lovitura de cap din centrarea lui Ciprian Deac.

Muresan, din lovitura libera, si Vitinho, dupa o actiune personala, au incercat sa-i aduca pe „feroviari” in avantaj, insa Buchta a ramas cu un singur gol primit, meciul terminandu-se la egalitate, scor 1-1.

Tehnicianul lui CFR, Ioan Andone a recunoscut ca trupa sa trece prin momente mai putin reusite, dar spune ca poate remedia situatia: „Avem probleme, dar nu sunt grave. Mi-a placut repriza a doua, dupa ce le-am explicat ce trebuie facut. Este un rezultat corect, chiar daca – sincer – nu stiu daca Vasilache mai da un asemenea gol din 10 incercari!”
CFR Cluj a pierdut sambata trecuta SuperCupa, in fata lui Dinamo, la lovituri de departajare, astfel ca remiza cu Medias reprezinta al doilea meci fara victorie pentru „Ando”, in noua stagiune. In urma cu patru ani, Ioan Andone a fost demis de la comanda CFR-ului, dupa un start slab in campionat, si nu a mai apucat sa conduca echipa in Champions League.

CFR Cluj: Stăncioiu – Pinto, Maftei, Rada, Camora – Deac (Ronny ’84), Sare (Vass ’75), Mureşan, Bastos (Diogo Valente ’66) – Sougou, Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone.

Gaz Metan Mediaş: Buchta – Zaharia, Frăsinescu, Markovici, Vukadinovici (Ciucă ’79) – Todea, Avram (Roman ’75) – Vasilache, Fl. Dan (Negru ’64), Petre – Vitinho. Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonaşe galbene: Pinto ’51, Bastos ’56, Camora ’84, Rada ’89 / Vukadinovici ’79, Negru ’83, Roman ’90+2
Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Sebastian Colţescu.