AcasăEvenimentSportPrima înfrângere pentru Mulțescu. Ceahlăul, buturuga mică, a reușit surpriza cu Astra...

Prima înfrângere pentru Mulțescu. Ceahlăul, buturuga mică, a reușit surpriza cu Astra Giurgiu!

Ceahlaul Piatra Neamt a reusit sa obtina o victorie surprinzatoare, 3-2, in compania locului 3 din Liga 1, Astra Giurgiu. „Astralii” au ajuns in Moldova cu gandul doar la victoria care i-ar fi urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1. Giurgiuvenii aveau ca argumente ultimele cinci partide sub comanda lui Multescu, toate foarte reusite.

Totusi, socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din teren. Ceahlaul a deschis scorul in minutul 16, atunci cand Stana a pasat bine iar Golubovic a reluat in plasa cu o lovitura de cap.

In minutul 34, Stana a dublat avantajul nemtenilor cu un sut frumos, de la 20 de metri.

Astra a revenit in partea secunda, in numai 8 minute. Junior Morais a fost omul determinant pentru trupa lui Multescu, brazilianul marcand de doua ori, in minutele 60 si 68 si restabilind egalitatea.

Ceahlaul nu a cedat si a reusit sa isi apropie victoria in prelungiri, la ultima faza de joc, atunci cand acelasi Golubovic a punctat.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – Moreno, Cazan, Mohamed, Barna – Achim, Monroy – Velici (Bădescu ’61), Golubovici, Stana – Constantinescu (Lukanovici ’82). Antrenor: Constantin Enache.
Astra Giurgiu: Gavrilaş – Enache, Găman, Youssef, Morais – Tembo, Takayuki (Yahaya ’90+2), Budescu (Ben Djemia ’46, Vădrariu ’83), Distefano – Ivanovski, Fatai. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Cartonaşe galbene: Barna ’18, Cazan ’24, Monroy ’47 / Tembo ‘2, Fatai ’47, Distefano ’77.
Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Mircea Orbuleţ, Daniel Hulubei (asistenţi) – Dan Dreve (rezervă).
Observatori: Vasile Curt, Romeo Pascu.
Aceasta este prima înfrângere a formaţiei Astra Giurgiu de când pe banca tehnică se află antrenorul Gheorghe Mulţescu. Acesta a preluat echipa la 14 august, după demiterea lui Bogdan Stelea.