AcasăEvenimentSportPREMIERA – Simona Halep s-a calificat in optimile de finala la Australian...

PREMIERA – Simona Halep s-a calificat in optimile de finala la Australian Open!

Cea mai buna jucatoare de tenis din Romania, Simona Halep, locul 11 mondial WTA, a reusit performanta de a se califica in optimile de finala ale marelui turneu de Mare Slem Australian Open.

Noaptea trecuta, incepand cu ora 2, Halep a infruntat-o pe jucatoarea din Kazahstan, Zarina Diyas, locul 152 in lume, pe care a invins-o cu scorul de 6-1, 6-4. Partida a fost una la discretia Simonei, care dupa numai 11 minute s-a distantat la 3-0 pe tabela de scor, in primul set.
6-1 a fost scorul final al acestui prim set, pe care romanca l-a castigat in doar 28 de minute, diferenta de valoare dintre cele doua oponente fiind clara.
Jucatoarea din Kazahstan a rezistat mai bine in setul secund. In plus, aceasta a facut si un break pe serviciul Simonei, conducand cu 2-1 la debut de mansa secunda.
Bucuria lui Diyas a fost insa scurta, deoarece imediat Simona a facut rebreak, trecand din nou la conducerea setului, pe care in final l-a castigat cu 6-4, bifand victoria finala.

În cele din urmă, Simona Halep a învins cu 6-4 și și-a asigurat un cec de 135.000 de dolari australieni și 240 de puncte WTA. Halep a egalat și cea mai bună performanță a sa la un turneu de Mare Șlem, optimi de finală, realizată anul trecut la US Open.
Asadar Simona Halep trece in optimi la Australian Open, unde va da piept cu sarboaica Jelena Jankovic, cea care a trecut, tot in aceasta noapte, de japoneza Nara.