AcasăEvenimentSportPRELIMINARII MONDIALE - Rezultatele meciurilor de aseară și programul de astăzi

PRELIMINARII MONDIALE – Rezultatele meciurilor de aseară și programul de astăzi

PRELIMINARII MONDIALE La mai puţin de patru luni de la întâlnirea de la EURO, câştigată de ”Squadra Azzurra”, Italia şi Spania au remizat pe Juventus Stadium din Torino, scor 1-1.

Andres Iniesta a avut prima şansă de gol, însă a şutat slab spre poarta lui Buffon. A urmat ocazia lui Pique, care nu a reuşit să găsească spaţiul porţii din apropiere. Fundaşul Barcelonei a ratat din nou, din poziţie excelentă, iar prima repriză s-a încheiat fără goluri.

La reluare, Buffon a gafat incredibil, iar Vitolo, excelent lansat de Busquets, a înscris unul dintre cele mai uşoare goluri din carieră. Pelle a trimis apoi pe lângă poartă, iar Vitolo a irosit o şansă mare de a face dubla în minutul 68.

Totuşi, Italia a revenit în joc după penalty-ul acordat la contactul dintre Ramos şi Eder. De Rossi a marcat fără emoţii de la 11 metri, iar Italia – Spania s-a încheiat 1 la 1.

După două etape, cele două reprezentative au patru puncte, cu două mai puţin decât liderul Albania.

În derby-ul serii din Grupa I, Turcia a primit vizita Ucrainei la Konya. Oaspeţii au deschis scorul dintr-un penalty transformat cu emoţii de Yarmolenko.

La mai puţin de trei minute după reuşita atacantului de la Dinamo Kiev, ucrainenii au lovit din nou, la capătul unui contraatac rapid. Kravets l-a învins pe Babacan cu un şut din apropiere. Turcia a revenit în joc în prelungirile primei reprize, când Tufan a marcat după cornerul executat de Calhanoglu.

Partea secundă a fost la fel de animată: Ayhan putea egala la zece minute după pauză, dar a trimis în bară. La poarta cealaltă, Kravets a trimis în transversală, iar scorul a rămas nemodificat. Ucraina a avut încă o dată noroc la ocazia mare a lui Tosun, care a nimerit bara cu un şut în forţă din interiorul careului.

Egalitatea s-a restabilit când rămăseseră mai puţin de zece minute de joc. Calhanoglu a transformat o lovitură de la unsprezece metri şi a stabilit rezultatul final, 2-2, iar ambele echipe au câte două puncte după primele două meciuri ale campaniei.

Croația a realizat victoria serii în preliminariile CM 2018, după 6-0 cu Kosovo, în deplasare, iar celelalte două meciuri din grupa I au fost mult mai dramatice. Ucraina a avut 2-0 cu Turcia, dar s-a văzut egalată pe final, în timp ce Islanda a revenit formidabil cu Finlanda și s-a impus cu 3-2.
Austria și Țara Galilor au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci extrem de spectaculos, mai ales în prima repriză, în timp ce vecina noastră, Moldova, nu a putut evita o înfrângere la scor în fața Serbiei, 0-3.

57f6bc0895f9cf170b155340

Între 6 și 11 octombrie sunt programate nu mai puțin de 54 de meciuri în preliminariile Campionatului Mondial din Rusia, iar Digi Sport transmite ÎN DIRECT nu mai puțin de 24 dintre aceste partide.
6 octombrie 2016:
Austria – Țara Galilor 2-2 (’28, ’48 Arnautovic / ’22 Allen, ’45 Wimmer – aut.)
Moldova – Serbia 0-3 (’19 Kostic, ’37 Ivanovic, ’59 Tadic)
Irlanda – Georgia 1-0 (’56 Coleman)
Macedonia – Israel  1-2 (’63 Nestorovski / ’25 Hemed, ’43 Ben Chaim)
Italia – Spania 1-1 (’82 De Rossi / ’55 Vitolo)
Liechtenstein – Albania 0-2 (’12 Jehle – aut., ’71 Balaj) – Azdren Llullaku (Gaz Metan) a jucat 69 de minute
Islanda – Finlanda 3-2 (’37 Arnason, ’90 Finnbogason, ’90+6 Sigurdsson / ’21 Pukki, ’39 Lod)
Turcia – Ucraina 2-2 (’45 Tufan, ’81 Calhanoglu / ’24 Yarmolenko, ’27 Kravets)
Kosovo – Croația 0-6 (‘6, ’24, ’35 Mandzukic, ’68 Mitrovic, ’85 Perisic, ’90+2 Kalinic)