AcasăEvenimentSportPRELIMINARII EURO 2016 - Tricolorii au fost salvați de golul băimăreanului Hoban

PRELIMINARII EURO 2016 – Tricolorii au fost salvați de golul băimăreanului Hoban

Serie neagră pentru naționala României, care a stabilit cea mai lungă perioadă fără gol marcat din istoria sa, 429 de minute, a fost întreruptă, în prelungirile partidei cu Finlanda, de reușita lui Hoban.

Elevii lui Anghel Iordănescu n-au mai înscris de la meciul cu Insulele Feroe (1-0, martie 2015). De la reușita lui Keșeru (minutul 21) au trecut 339 de minute sterpe (0-0 în Irlanda de Nord, 0-0 la Budapesta și 0-0 cu Grecia).

Astfel, ”tricolorii” au stabilit cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naționale, din 1922 încoace.

Irlanda de NordGrecia 3-1
(Davis 35′, 58′, Magennis 49′ / Aravidis 87′)

Ungaria – Insulele Feroe 2-1