AcasăEvenimentSportPRELIMINARII CM 2017 – România a învins Finlanda la scor în sala...

PRELIMINARII CM 2017 – România a învins Finlanda la scor în sala sporturilor din Baia Mare (VIDEO)

Naţionala masculină a învins Finlanda pentru a doua oară în decurs de 4 zile, în grupa preliminară 2 de calificare pentru barajul Campionatului Mondial de handbal din 2017, într-o partidă disputată duminică seara în Sala Sporturilor Lascăr Pană din Baia Mare.Valentin Ghionea și Alex Csepreghi, foști jucători ai echipei Minaur, au fost principalii marcatori ai naționalei conduse de Aihan Omer, antrenorul de altădată al formației băimărene. Actuali jucători ai echipei Minaur Baia Mare, Bera și Stavrositu, au înscris câte două goluri fiecare.

Tricolorii au dominat meciul și s-au impus fără emoții, chiar dacă scorul a fost mai mic decât în partida jucată în deplasare cu nordicii, 34-21. În minutul 13, scorul era 8-6 pentru România, echipa lui Omer Aihan desprinzându-se clar după patru goluri consecutive, la 12-6 (17). Diferența a ajuns la opt goluri, 15-7 (23), ecart care s-a regăsit și la pauză, 19-11, după ce România a avut 19-10.

Finlanda s-a apropiat la șase goluri în repriza secundă, 23-17 (36), iar apoi la trei goluri, 24-21 (45), dar tricolorii au apăsat din nou pe accelerație și diferența a crescut iar la nouă goluri, 34-25 (54). România s-a impus cu 36-29 și a bifat a treia victorie consecutivă.

Sâmbătă, Austria a dispus de Italia cu 30-19. În clasament, Austria ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de România, 6 p, Italia, 2 p, Finlanda, 0 p.

În urma acestui succes, tricolorii au rămas la două puncte distanţă de Austria. România şi liderul grupei se vor întâlni joi, tot în Baia Mare, într-o partidă decisivă pentru accederea în faza următoare de calificare la turneul final. România are nevoie de o victorie la patru goluri, după ce în tur Austria a obţinut victoria cu 27-24.

România – Finlanda 36-29 (19-11)

Irimuş, I. Iancu, Stănescu – portari; Bera 2, Mocanu 4, Ramba, Toma 1, Ghionea 9, Racoţea, Sadoveac 4, Fenici 1, Novanc 6, Csepreghi 7, Stavrositu 2, Onyejekwe, D. Iancu. Antrenor: Aihan Omer

Makela, Laitinen – portari; J. Broman, Forss 1, Jansson 1, Sjoman 4, Von Numers, Sundberg 4, B. Broman 6, Laine 2, Westerlund, Remy 2, Tamminen 9, Voutilainen, Modig. Antrenori: Kaj Kekki.

Au arbitrat sârbii Marko Boricic și Dejan Markovic, iar delegat EHF a fost Balazs Soos (Ungaria).