AcasăEvenimentSportPRELIMINARII CE 2016 – Cristina Neagu a salvat naționala de handbal de...

PRELIMINARII CE 2016 – Cristina Neagu a salvat naționala de handbal de la o înfrângere rușinoasă în Belarus!

România a obţinut a doua victorie în preliminariile Campionatului European din 2016, 25-23 cu Belarus, într-un meci desfăşurat la Minsk. Tricolorele nu au prins o zi foarte bună, dar au reuşit să obţină cele două puncte cu ajutorul Cristinei Neagu.

Tricolorele au avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă și a obținut o victorie care la un moment dat a stat mai multă vreme semnul întrebării.

Belarus a dominat prima repriză în cea mai mare parte a timpului și a condus la unu-două goluri, diferența maximă fiind de 14-11 (28), la pauză avantajul gazdelor fiind de 14-12.

În prima repriză, linia de 9 metri a naţionalei a avut un procentaj foarte slab, sub 50%. Cifrele au fost următoarele: Neagu – 33%, Marin – 17%, Geiger – 50%. După pauză doar Cristina Neagu a reuşit să-şi îmbunătăţească procentajul. Interul stânga a avut un ajutor şi din partea Elizei Buceschi, care a înscris 3 goluri în partea secundă.

La reluare, Belarus s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (37), dar un time-out cerut de suedezul Tomas Ryde, selecționerul echipei României, le-a trezit pe tricolore, care au început cursa de recuperare.

Belarus a condus cu 19-14 (min. 40), moment în care interul stânga al României a luat meciul pe cont propriu şi a marcat gol după gol. Cu un procentaj de 100 în repriza a doua şi 8 goluri, Neagu a ajutat naţionala să preia conducerea în minutul 57 (scor 23-22). La final, România s-a impus cu 25-23, după ce timp de 40 de minute consecutive a alergat după adversară.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri. Celelalte goluri au fost înscrise de Laura Chiper – 4, Eliza Buceschi – 3, Oana Manea – 2, Crina Pintea – 1, Luciana Marin – 1, Valentina Ardean-Elisei – 1, Laura Oltean – 1, Melinda Geiger – 1.

Lilia Arțiuhovici, fosta jucătoare a echipei HCM Baia Mare, a fost golghetera gazdelor, cu 6 reușite, iar Anastasia Lobaci, cealată ex-băimăreancă, a marcat de trei ori. Au mai înscris Natalia Koțina – 5, Natalia Vasilevskaia – 4, Iana Emelianenka – 2, Katerina Silițkaia – 2, Valentina Nesteruk – 1.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a dispus în deplasare de Lituania cu scorul de 28-21. În clasament, pe primul loc se află Norvegia, 4 puncte, urmată de România, 4 p, Belarus, 0 p, Lituania, 0 p. Primele două clasate se califică la turneul final.