AcasăEvenimentSportPRELIMINARII - Astra Giurgiu câștigă în Slovacia și este cu un picior...

PRELIMINARII – Astra Giurgiu câștigă în Slovacia și este cu un picior în play-off

Arene din Slovacia priesc echipelor din România. După ce anul trecut în preliminariile Europa League, Steaua a întors un ciudat 0-1 de la Bucureşti învingând cu 3-0 o fostă glorie a fotbalului cehoslovac, Spartak Trnava, a venit rândul giurgiuvenilor de la Astra să se impună. Şi au făcut-o pe terenul celor de la AS Trencin. Este adevărat, gazdele sunt pentru prima oară în „Europa”, dar şi Astra are statut de debutantă.
Ambele echipe au venit după victorii calificări spectaculoase. Trencin a eliminat deţinătoarea Cupei Suediei, IFK Goteborg (0-0 în deplasare şi 2-1 acasă), în timp ce Astra a trecut de Omonia Nicosia (1-1 acasă şi 2-1 în deplasare). Chiar dacă ambele echipe plecau de pe aceleaşi poziţii în Europa, meciul din Slovacia se anunţa unul foarte, foarte dificil pentru români, pentru că gazdele merg bine în campionat, nu mai departe de sâmbătă ele reuşind să învingă cu 4-2 pe Slovan Bratislava, campioana ţării.
Giurgiuvenii au început bine meciul şi au avut 1-0 în minutul 8, la un şut de la 30 al lui Budescu care a profitat de o gafă a portarului. La adăpostul acestul gol, Astra a făcut un joc de aşteptare, a atras adversarul în jumătatea sa şi a acţionat pe contraatac. În două rânduri românii au avut oportunităţi de a înscrie, iar în minutul 43, s-a înregistrat o fază în care arbitrul ar fi putut acorda penalty pentru Astra. Gazdele au dominat teritorial în prima parte, dar în afara unor centrări periculoase nu au realizat nimic.
Repriza a doua începe fulminant pentru Astra, care înscrie două goluri în trei minute şi taie complet elanul celor de la Trencin. Cu 3 goluri avantaj, giurgiuvenii se retrag în apărare limitându-se doar la a încerca acţiuni pe contraatac. Din păcate, în ultimele 20 de minute la Astra a intervenit o relaxare nepermisă, chiar şi la un astfel de scor, ceea ce a permis gazdelor să reducă din handicap. Păcat, mare păcat, pentru că o victorie în deplasare la 3 goluri diferenţă ar fi reprezentat garanţia calificării în proporţie de 99,99%. Aşa, Astra va avea la începutul returlui ceva emoţii, pentru că slovacii vor juca pe sistemul „ori la bal, ori la spital”. De remarcat atitudinea publicului: şi-a susţinut în permanenţă echipa, iar când gazdele au înscris, tribunele pur şi simplu au explodat.
Victoria este una extrem de preţioasă nu doar pentru ASTRA, care acum devine mare favorită la calificarea în play-off-ul Europa League, ci şi pentru coeficientul de ţară al României, pentru sezonul european 2015/2016. Se ştie, România se află în luptă directă cu Cehia, Israel, Danemara şi Austria pentru ocuparea locului 15 (din 53) în clasamentul coeficienţilor, loc care asigură participarea a două echipe în preliminariile Ligii Campionilor. Deocamdată România este în faţa Israelui şi Cehiei la o jumătate de mustaţă, şi orice jumătate de punct contează enorm (reamintim, în preliminarii se acordă 1 punct pentru victorie şi 0,5 puncte pentru egal).

Arbitru : Christian Dingert (Germania)
Au înscris: 0-1 (min.8 – Budescu); 0-2 (min.48 – Tembo); 0-3 (min.50 – Fatai); 1-3 (min.81 – Holubek)
A.S. Trencin: Volesak – Mazan, Ramon, Klescik, Cogley – Baez (min.60 – Baris) – Mondek (min.79 – frimel), Stefanik, Holubek, William – Fernando Adi (min.80 – Malec)
Pe bancă: Semrinec – Skovajsa, Rundici, Misak, Malec
Antrenor: Lubos Nosicky

ASTRA Giurgiu: Lung jr – Măţel, Ben Youssef, Găman, J. Morais – Takayuki, M. Cristescu – Tembo, Budescu, De Amorim (min.63 – Enache) – Fatai (min.77 – Ivanovski).
Pe bancă: Gavrilaş – Bărboianu, Giurgiu, A. Mureşan, Ungurean.
Antrenor: Daniel Isăilă