AcasăEvenimentSportPREGĂTIRI FINALIZATE – În ultimul amical înainte de Mondiale, România a învins...

PREGĂTIRI FINALIZATE – În ultimul amical înainte de Mondiale, România a învins Suedia

Naţionala de handbal feminin a câştigat ultimul meci de pregătire înaintea debutului la Campionatul Mondial din Danemarca. Într-un joc disputat, miercuri seara la Eslov, tricolorele au învins Suedia cu 33-30. Astfel, România ajunge cu un moral foarte bun la turneul final, unde are ca obiectiv principal accederea la turneele preolimpice, adică o clasare între cele mai bune 8 naţiuni pentru a nu depinde de alte calcule.

După partida cu Suedia sunt de remarcat ultimele 30 de minute, în care România a arătat ca o echipă solidă. După ce la pauză au fost conduse cu 15-12, tricolorele au început partea secundă cu un „parţial” de 12-3, în minutul 43 conducând cu 24-18. Naţionala a avut o serie incredibilă de 6 goluri consecutive într-un interval de 5 minute (38-43).

Gazdele nu au reuşit să mai revină în joc, diferenţa fiind redusă la 3 goluri în ultimele 2 minute.

Golurile echipei României, potrivit site-ului Federaţiei suedeze de handbal. au fost reuşite de Cristina Neagu – 8, Adriana Nechita 6, Eliza Buceschi 5, Valentina Ardean-Elisei 5, Aurelia Brădeanu 2, Ana-Maria Tănăsie 2, Laura Chiper 2, Melinda Geiger 1, Gabriela Perianu 1, Oana Manea 1.

Pentru Suedia au marcat: Jenny Alm 6 goluri, Louise Sand 5 goluri, Johanna Ahlm 5, Jamina Roberts 4, Linn Blohm 3, Nathalie Hagman 2, Anna-Maria Johansson 2, Frida Tegstedt 1, Marie Wall 1, Emma Hawia 1.

• Rezultatele obţinute de echipa României în perioada de pregătire a Campionatului Mondial: 27-29 cu Franţa, 31-26 cu Cehia, 36-23 cu Cuba, 33-30 cu Suedia

România va debuta la Campionatul Mondial sâmbătă, de la ora 17:00, într-o partidă cu reprezentativa statului Puerto Rico. Apoi, tricolorele vor întâlni, în ordine, Kazakhstan (7 decembrie), Spania (8 decembrie), Norvegia (10 decembrie), Rusia (11 decembrie). Pentru a se califica mai departe, România trebuie să se claseze între primele 4 formaţii din grupa de la Frederikshaven.