AcasăEvenimentSportPrea de tot! Dinamo a pierdut cu Gloria pentru că a avut...

Prea de tot! Dinamo a pierdut cu Gloria pentru că a avut în poartă un măscărici! Pa! Pa! – Bonetti!

Dinamo a fost învinsă cu 2-1 de Gloria Bistrița la București, un meci în care rolurile principale au fost jucate de portari. Dacă Naumovski a gafat incredibil și a fost în mare măsură responsabil pentru golurile primite, de cealaltă parte, Emilian Dolha, fost portar al dinamoviștilor, a fost eroul Gloriei. Dolha a apărat excelent în câteva faze limită și a parat și penalty-ul executat de Dănciulescu.
Chiar dacă a avut mai mult mingea și a dovedit o poftă mai mare pentru ofensivă, Dinamo s-a trezit condusă la pauză pe Arena Națională în fața Gloriei Bistrița. Elevii lui Bonetti au legat bine jocul, dar doar până la faza de finalizare, în timp ce bistrițenii au stat mult într-o apărare organizată și au încercat doar din când în când să înțepe pe contraatac.
Chiar dacă a intrat mai bine în meci și a dominat primele minute, echipa din Ștefan cel Mare a gafat grav în minutul 28 și a fost taxată. Naumovski a intervenit bine în primă fază în fața lui Braganca, dar s-a complicat inutil, a ieșit mult din propriul careu și a fost deposedat. Același Braganca i-a furat mingea, a pătruns printre jucătorii dinamoviști și a trimis nestingherit în plasă pentru 1-0.
Tentativele de a reveni în joc ale alb-roșilor s-au dovedit fără succes și în minutul 41 Dinamo a primit a doua lovitură. Predescu a fost lansat excelent cu pasă pe culoar de Braganca, a rămas singur cu Naumovski și a finalizat nemilos cu șut în diagonală la colțul din dreapta.
Condusă cu 2-0 înainte de pauză, Dinamo a declanșat ofensiva cu toate forțele. I-a fost refuzat un penalty în minutul 43, după ce Boubacar a fost faultat în careu, a ratat o mare ocazie prin Alexe în minutul 45, dar a reușit să revină în meci în prelungiri. Cosmin Matei a redus din diferență în prelungirile primei reprize, profitând de o înlănțuire de erori în defensiva bistrițeană.
Meciul a fost unul echilibrat în partea secundă, dar mai sărac în faze de poartă. Prima ocazie de gol a apărut abia în minutul 73, când Dolha a scos miraculos de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Luchin din marginea careului mic. Trei minute mai târziu, Dinamo a ratat cea mai mare șansă de egalare, după un penalty acordat destul de ușor de Radu Petrescu. Execuția lui Dănciulescu în stânga jos a fost ghicită însă de Dolha, care a reținut din două încercări.
Bistrița putea închide meciul cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, când Curtuiuș a luat la țintă bara porții lui Naumovski. Meciul s-a încheiat după șapte minute de prelungiri în tensiune, dar cu un moment frumos la final. Dănciulescu i-a oferit tricoul de joc lui Dolha, fostul lui coleg și cel pe care nu l-a putut învinge de la punctul cu var.
Ema Dolha a făcut meciul vieții împotriva lui Dinamo, dar la final a șocat, afirmând că regretă că a apărat penaltiul lui Dănciulescu.
”Îmi pare rău că am apărat la Danciu. Nu trebuia să bată el, trebuia să bată altcineva. I-am apărat mii de penaltiuri! Voiam să dea gol, să bată recordul. Este un jucător de o valoare incredibilă, sunt mândru că am fost colegul lui”, a spus Dolha.