AcasăEvenimentSportPE PODIUM - Sportivii de la Clubul Condor Baia Mare au obţinut...

PE PODIUM – Sportivii de la Clubul Condor Baia Mare au obţinut rezultate de excepţie la Mondialele de Karate Shotokan

PE PODIUM Mai multe medalii de argint şi bronz au câştigat sportivii de la Clubul Condor Baia Mare la Campionatul Mondial de Karate Shotokan, desfăşurat în perioada 28 aprilie – 1 mai, în Varna, Bulgaria.

Sportivii antrenaţi de sensei Viorel Duţă 6 Dan au adus în Baia Mare rezultate notabilela această competiţie.

Au devenit vicecampioni mondiali la categoria 12 -13 ani kumite echipe masculin sportivii: Abagiu Tudor, Luca Pop Balaş, Costinaş Laurenţiu şi Alex Balint.

Nici echipa de fete de la aceeaşi categorie de vârstă nu s-a lăsat mai prejos, fiind premiate cu argint mondial şi sportivele Kiss Imola şi Hosu Cristina, la categoria kumite echipe feminin.

Un rezultat important a obţinut Marcel Boldiş, care a reuşit să cucerească medalia de bronz la kumite individual WKF, categoria 14- 15 ani, -57 kg.

Medalii nu au adus însă doar juniorii clubului, ci şi senioarele care s-au aliniat la starul competiţiei.

Astfel, Daiana Ghiţă a obţinut o medalie de argint (la kumite Shobu-Ippon, -50 kg), respectiv trei medalii de bronz (kumite individual WKF, kumite echipe şi kata individual feminin), în timp ce Diana Costin reuşit să obţină medalii de bronz la Kumite individual Shobu-Ippon -68 kg şi la kumite echipe feminin.