AcasăEvenimentSportPandurii au scos un egal la Vaslui, U Cluj s-a impus în...

Pandurii au scos un egal la Vaslui, U Cluj s-a impus în fața Viitorului

Pandurii Targu Jiu, surpriza de pana acum a Ligii 1, a obtinut o remiza destul de importanta, scor 0-0, pe terenul vicecampioanei FC Vaslui.Moldovenii au inceput ceva mai tare, cu ocazii irosite de N’Doye, Niculae si Sburlea, care nu l-au putut invinge pe Mingote.
In finalul primei reprize, Sanmartean l-a falutat in propriul careu pe Maxim, insa arbitrul a inchis ochii si nu a acordat penalti pentru gorjeni.
Repriza secunda a adus si ea ocazii importante, insa si acestea au fost irosite de Vlad, pentru oaspeti, si Stanciu si Niculae pentru gazde.

Scorul a ramas 0-0 si ambele formatii se pot declara multumite.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Charalambous, Varela, Sălăgeanu – N’Doye, Raul Costin (Antal ’60), Stanciu (Cordoş ’90+2), Sânmărtean – Sburlea (Buhăescu ’84), Marius Niculae. Antrenor: Marius Şumudică.

Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Vlad – Voiculeţ (Lemnaru ’88), Rusu (Boutadjine ’70), Nistor – Maxim, Ibeh, Al. Grigoraş (Matulevicius ’46). Antrenor: Petre Grigoraş.
Cartonaşe galbene: Sălăgeanu ’18, Charalambous ’40, N’Doye ’42, Sânmărtean ’53 / Vlad ’21, Viera ’36, Unguruşan ’64, Matulevicius ’75

Arbitri: Radu Petrescu (central) – Valentin Avram, Vladimir Urzică (asistenţi) – Lucian Rusandu (rezervă)
Observatori: Eduard Alexandru, Ion Mureşan.
La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.

Viitorul lui Hagi, batut la Cluj
Viitorul Constanta, echipa patronata de Gica Hagi, a inregistrat prima infrangere in Liga 1, dobrogenii fiind invinsi in deplasarea de la Cluj de Universitatea, scor 2-0.

Pentru trupa „Regelui” partida a inceput cum nu se putea mai prost, Viorel Dinu deschizand scorul in secunda 54, la prima actiune de poarta, cu o lovitura de cap din 6 metri.

Viitorul a evoluat in continuare destul de sfios, tot gazdele de la Cluj trecand pe langa gol in minutul 15, atunci cand Vatca a scos de sub transversala o centrare trimisa de Paulinho.

Constantenii au replicat doar prin suturile lui Benzar si Iancu, insa a fost prea putin pentru un gol egalizator.

In partea secunda echipa lui Hagi a fost si mai apatica, distanta mare dintre linii permitand „sepcilor rosii” sa ameninte poarta lui Vatca.

Semnalul de alarma l-a tras Paulinho, al carui gol din minutul 75 a fost anulat pentru offside. Doua minute mai tarziu Viitorul nu a mai avut noroc, Cleiton executandu-l frumos pe Vatca cu un sut din marginea careului.
In minutul 93, Nicolae Dica a redus din diferenta cu o lovitura de cap din 6 metri, insa arbitrul a fluierat imediat finalul intalnirii.
Dupa trei remize consecutive, nou-promovata din Constanta a inregistrat si primul esec in Liga 1.

Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Szilagyi (Da Silva ’46), Christou, Mendy – V. Gheorghe, Muzac (Pătraşcu ’62) – Dos Santos, Dinu, Paulinho (Tobă ’76) – Cleiton. Antrenor: Cristi Dulca
Viitorul Constanţa: Vâtcă – Mladen, Bejan, Larie, Turcu (Lazăr ’66)- Benzar, Onicaş, Cârstocea (Albu ’46) – Iancu, Cristea (Dică ’76), Chiţu. Antrenor: Cătălin Anghel.
Cartonaşe galbene: Paulinho ’38, V. Gheorghe ’39, Muzac ’59, Mendy ’70, Tobă ’86 / Mladen ’31, Iancu ’72
Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Ciprian Damşa şi Gabriel Stroe.