AcasăEvenimentSportPĂCAT – Minaur a pierdut în deplasare la CSM Focșani, dar păstrează...

PĂCAT – Minaur a pierdut în deplasare la CSM Focșani, dar păstrează șanse să intre în play-off

HCM Minaur a pierdut în această seară pe terenul nou-promovatei CSM Focșani 2007, scor 28-23. Partida s-a desfășurat în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga Națională. La pauza jocului, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 11-11.

HCM Minaur a început bine prima repriză, conducând cu 2-3 după primele cinci minute de joc. Gazdele au egalat la trei în minutul nouă, pentru ca în minutul 12 să conducă pentru prima dată pe tabela de marcaj, scor 5-4. La mijlocul primei reprize, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 6-6. CSM Focșani s-a desprins pe tabela de marcaj în minutul 21, scor 10-7, însă HCM Minaur, prin trei goluri consecutive marcate de Andrei Popescu a egalat la zece. Tot la egalitate s-au aflat cele două echipe și la sfârșitul primelor 30 de minute, intrându-se la cabine cu scorul de 11-11.

CSM Focșani a început mai bine repriza secundă, distanțându-se la două goluri după primele cinci minute de joc, scor 14-12, diferența fiind dublată în minutul 40, când gazdele au condus cu 17-13. În minutul 45, gazdele s-au desprins decisiv, conducând cu 21-13. În minutul 55, HCM Minaur s-a apropiat la doar trei goluri, scor 25-22, însă la final gazdele s-au impus cu scorul de 28-23.

În etapa următoare, cea cu numărul 22 din Liga Națională, HCM Minaur va evolua pe teren propriu împotriva echipei HC Vaslui. În această etapă, HC Vaslui a remizat pe propriul teren în fața echipei CSM Ploiești, scor 27-27.

Minaur rămâne pe locul 8, cu 29 de puncte, cu trei mai mult decât Dunărea Călărași.

7Adrian Petrea Reşiţa21112856355635
8Minaur Baia Mare21921056957429
9Dunărea Călăraşi21821054555126
10Energia Tg. Jiu21721254254923
11HC Vaslui21721258861523
12CSM Ploieşti21431456960315
13CSM Focşani 200721311752564810
14Danubius Galaţi2100215076940
  • Echipele clasate pe locurile 1-8 la sfârşitul sezonului regular vor juca în play-off (sferturi, semifinale, finale, jocuri după sistemul cel mai bun din trei partide)
  • Echipele clasate pe locurile 9-14 la sfârşitul sezonului regular vor juca în play-out. Vor intra cu punctele acumulate în meciurile directe
  • Echipele clasate pe ultimele două locuri în play-out vor retrograda direct, iar cele de pe locurile 3-4 vor merge la un turneu de baraj cu patru formaţii din Divizia A.