AcasăEvenimentSportORIENTARE PE SCHIURI – Rezultate remarcabile obţinute de sportivii CSS Spria Baia...

ORIENTARE PE SCHIURI – Rezultate remarcabile obţinute de sportivii CSS Spria Baia Sprie la Cupa României

ORIENTARE PE SCHIURI În perioada 17-18 februarie, la Izvoare s-a desfăşurat a două ediție a Cupei României la orientare pe schiuri, Trofeul Maramureș ediţia cu numărul 47 și Cupa Spria Nord.

Competițiile au fost organizate de Federaţia Română de Orientare în colaborare cu CS Spria Baia Sprie și CS Nord Baia Mare.

Au participat sportivi de la cluburi de profil din țară. Ei au beneficiat de condiții foarte bune de concurs.

Stratul de zăpadă suficient de mare, urmele bine bătute şi trasee bine concepute de organizatori.

Prima etapă de concurs a contat ca primă ediție a Cupei Spria Nord.

De la CSS Baia Sprie pe locul I s-au clasat Șorici Mara la categ. F 12 ani și Laza Ileana – F 45, iar Major Gabriel a obținut locu III la M 14.

Trofeul Maramureș s-a desfășurat în cea de-a două zi de concurs. Etapă în cadrul căreia s-au clasat pe locul I Uveghes Denisa la F 14 și Laza Ileana la F 45.

Pe locul II s-au clasat Petruş Mihaela – F 12 și Major Gabriel – M 14, iar pe locul III s-a clasat Pop Lucian – M 12.

La Cupa României, rezultatele s-au obținut prin cumularea timpilor realizați de sportivi în cele două zile de concurs pe traseele corespunzătoare fiecărei categorii de vârstă.

Locul I: Laza Ileana F 45, Locul II : Uveghes Denisa F 14, Petrus Mihaela F 12

S-au mai clasat în apropierea podiumului: Major Gabriel locul 4 – M 14 a pierdut la 4 secunde locul 3, Bauer Richard locul 5 – M 14, Nechita Raul locul 6 – M 14 și Waldhutter Maya locul 6 – F 14.

Cu aceste competiții s-a încheiat sezonul de iarnă pentru sportivii orientarişti. Următoarea competiție la care vor participa aceștia desfășurându-se în luna martie.