AcasăEvenimentSportORAȘUL MAI TARE CA SATUL - Municipal Baia Mare a câștigat...

ORAȘUL MAI TARE CA SATUL – Municipal Baia Mare a câștigat lejer meciul cu Comuna Recea

Sîmbătă dimineaţa, pe stadionul „Viorel Mateianu” s-au întîlnit gruparea de Liga a II-a FC Municipal Baia Mare şi formaţia de Liga a III-a ACS Fotbal Comuna Recea într-un meci amical. Disputa a fost tranşată de elevii lui Dorin Toma şi Cristian Bogdan cu scorul de 2-0, după ce la pauză tabela era neschimbată. Golurile echipei băimărene au purtat semnătura lui Mihai Deac (55) şi Radu Leonte (85).

Desigur, jocul a fost la discreţia jucătorilor de la FC Municipal, aceştia mai irosind încă cîteva situaţii clare de gol. Mădălin Popa a trimis balonul în bară în minutul 6 din lovitură liberă, Ivănică a avut şi el o bună şansă în minutul 43, dar lovitura liberă de la 22 m a fost respinsă de Lovasz în corner, dar şi ocazia excelentă din minutul 55 semnată de Deac, lovitura cu capul trimisă de acesta lovind bara transversală.

Ambele formaţii au folosit toţi jucători disponibili, tehnicienii băimăreni neputînd conta pe aportul a şase jucători, toţi accidentaţi: Cătălin Savin, Vasile Pop, Marius Hodor, Alin Bota, Silviu Balaure şi Cosmin Sîrbu. De asemenea, la FC Municipal Baia Mare au evoluat şi doi fundaşi centrali – Florin Ilie şi Salif Nogo. Ilie a evoluat ultima oară pentru Concordia Chiajna, dar aparţine de ACS Poli Timişoara, iar Nogo a apărat culorile grupării CSM Sighetu Marmaţiei. În zilele care urmează, în funcţie de randamentul celor doi, tehnicienii băimăreni vor lua o deciziei.

• FC Municipal Baia Mare: Roşiianu – Giurgiu, Salif Nogo (60 Urs), Florin Ilie (60 Potecu), Gherman (60 Lupu), Munteanu (60 Duruş), Bratima (46 Ignea), Şter, Ivănică (60 Păcurar), M. Popa (46 Deac), Arnăutu (60 Leonte). Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

• ACS Fotbal Comuna Recea: Lovasz (46 Iura, 75 Demian) – Mateaş (80 Hodiş), David, Fazekas, Riza (73 Chişiu), Asăujan, B. Lazăr (66 Voivod), Cuc (46 Mihali, 66 Apan), Schwarcopf (23 Khadim), Morar (84 D. Filip), Dologa (54 Chinde). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic. • Arbitri: Adrian Şuta – Daniel Lar, Răzvan Soponar.

FC Municipal Baia Mare are stabilit următorul amical sîmbătă, 15 august, tot pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea.