Prima victorie a venit din partea Alexandrei Cadanțu, în primul tur al turneului de la Istanbul. La revenirea pe tabloul principal al unei competiții WTA, după o pauză de trei ani, aceasta s-a impus în fața japonezei Nao Hibino, cu 2-6 6-0 6-3, după două ore și jumătate.

În optimile de finală, românca venită din calificări o va întâlni pe principala favorită a turneului din Turcia, Elina Svitolina, cea care a trecut în trei seturi de rusoaica Victoria Kamenskaya, 6-4 0-6 6-1.

Meciul din turul al doilea al Alexandrei Cadanțu va avea loc joi, pe arena principală, nu mai devreme de ora 19:00.

După victoria lui Cadanțu, Irina-Camelia Begu a reușit calificarea în sferturile de finală de la Istanbul. Favorită numărul trei în Turcia, românca a revenit după pierderea primului set și s-a impus cu 1-6 6-1 7-5 în fața lui Kirsten Flipkens, după 103 minute.

Pentru un loc în semifinale, Begu urmează să joace, vineri, cu învingătoarea duelului 100% turcesc, Basak Eraydin – Ayla Aksu, programat joi, pe principala arenă de la Istanbul.

5900b7d195f9cf9fd6321dac

Din punct de vedere cronologic, a urmat apoi succesul Simonei Halep, la Stuttgart, în cel mai important turneu al săptămânii. Cea mai bună jucătoare din România s-a impus clar în fața Barborei Strycova, după o oră și 17 minute, cu 6-2 6-3 și ar putea să o reîntâlnească vineri, pe Johanna Konta, la cinci zile distanță după duelul câștigat în Fed Cup, la Constanța.

Până la o nouă confruntare cu Halep, britanica va trebui însă să treacă de Anastasija Seavstova, joi, în optimile de finală.

În final, Sorana Cîrstea s-a impus și ea, în fața Mariei Sakkari din Grecia, cu 6-4 6-2, într-o oră și 21 de minute și a obținut, asemeni Irinei Begu, calificarea în sferturile de finală ale turneului International de la Istanbul.

Favorită numărul cinci în Turcia, Cîrstea o poate întâlni chiar pe Cadanțu în drumul spre semifinale, asta dacă Alexandra se va impune joi în meciul cu Elina Svitolina sau Victoria Kamenskaya.

În ultimul meci al zilei de miercuri, la Stuttgart va evolua și Raluca Olaru, în proba de dublu, alături de Olga Savchuk. Cele două le vor întâlni pe ucrainencele Lyudmyla Kichenok și Lesia Tsurenko, în primul tur al turneului.