AcasăEvenimentSportO NOUĂ VICTORIE - CSM București a învins la scor formația daneză...

O NOUĂ VICTORIE – CSM București a învins la scor formația daneză Team Esbjerg

O NOUĂ VICTORIE CSM București a învins formația daneză Team Esbjerg cu scorul de 33-25 (17-13), duminică, în Sala Dinamo din Capitală, în a 2-a Grupă principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Europei a câștigat fără probleme un meci în care a condus de la un capăt la altul, dar desprinderea a venit abia în ultimele zece minute.
Campioana României a intrat cu o formulă de echipă puţin modificată faţă de cea standard, în condiţiile în care Ayglon a acuzat o accidentare după partida de la Ljubljana. În poziţia de inter dreapta a intrat Gnosnisane Niombla, care a şi adus un plus de viteză în atac. În apărare, lângă Linnea Torstensson în centru a jucat Aurelia Brădeanu. A fost şi singura modificare făcută de CSMB în primele 30 de minute, exceptând poarta.

CSMB a avut pentru prima oară avantaj de trei goluri în minutul 10, 6-3, apoi diferența a crescut la patru goluri, 9-5 (15). Echipa antrenată de Aurelian Roșca a reușit să își păstreze avansul de patru goluri la pauză, 17-13, dar debutul reprizei secunde a aparținut echipei oaspete, care s-a apropiat la două goluri (18-16), iar apoi la unul singur, 21-20 (43). În min. 48, scorul era de 24-22, dar în decurs de cinci minute CSM București a marcat șase goluri (30-22) consecutive și s-a desprins decisiv. Ecartul de pe tabelă s-a regăsit și la final, 33-25.

58a09f0095f9cf8c1f1fe224

Au evoluat echipele:
CSMB: Grubisic, Iordache – portari; Gullden 3, Curea 1, Dache, Ayglon 1, Bazaliu, Brădeanu 2, Torstensson 4, Martin 6, Manea 3, Niombla 5, Lobach 4, Mehmedovic 3. Antrenor: Aurelian Roşca

Team Esbjerg: Sando – portar; Knudsen, Toft Hansen 1, Seest 2, Kviesgaard, Zachariassen 3, Van der Heijden 3, Alm 7, Kralsson 4, Gonzales Ortega 2, Vestergaard 1, Ingstad 2. Antrenor: Lars Frederiksen

Au arbitrat belarușii Andrei Govsko și Serghei Repkin, iar delegat EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

În celelalte meciuri jucate din Grupa a 2-a, FC Midtjylland a dispus de RK Krim Mercator Ljubljana cu 28-19, sâmbătă, iar Gyori Audi ETO KC a evitat in extremis eșecul pe teren propriu cu Larvik, 27-27, după ce formația norvegiană a condus cu 27-25 în final.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 11 puncte, urmată de FC Midtjylland, 8 p, Larvik, 8 p, CSM București, 7 p, RK Krim Mercator, 6 p, Team Esbjerg, 2 p. Primele patru se califică în sferturile de finală.

CSM București va juca următorul meci pe 25 februarie, în deplasare cu Larvik.