AcasăEvenimentSportO MARE SURPRIZĂ - Juventus Torino a învins-o pe Barcelona la scor...

O MARE SURPRIZĂ – Juventus Torino a învins-o pe Barcelona la scor de neprezentare în sferturile Ligii Campionilor

O MARE SURPRIZĂ Juventus a învins-o pe FC Barcelona la scor de forfait, 3-0 (2-0), marți seara, la Torino, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

”Bătrâna Doamnă” a aplicat o înfrângere usturătoare Barcelonei, prin golurile marcate de Paulo Dybala (7, 22) și Giorgio Chiellini (55). Acesta eșec ar putea fi mai greu de răsturnat de către Barca decât cel cu PSG (0-4), când catalanii au învins la retur cu 6-1.

Juve a început în forță și a ratat prima ocazie de gol în minutul 3, când Higuain a reluat cu capul mingea direct în brațele portarului ter Stegen. Campioana Italiei a deschis scorul în min. 7, prin argentinianul Dybala, cu un șut cu stângul al colțul lung.

04120006-2030895968

Barca a fost aproape de egalare, în min. 21, când Buffon a deviat salvator mingea trimisă de Iniesta. În loc de 1-1, scorul a devenit 2-0, Dybala realizând dubla (22), cu un șut lângă bară. Oaspeții au controlat jocul cu binecunoscuta lor posesie, fără a reuși să găsească o breșă către poarta lui Buffon. Tot Juventus și-a creat o situație notabilă, în finalul primei reprize, prin Higuain (44), al cărui șut a fost respins de ter Stegen.

Messi a ratat o oportunitate bună imediat după pauză (46), însă mingea șutată de argentinian a ocolit poarta. Ter Stegen i-a mai refuzat o dată golul lui Higuain (54), dar un minut mai târziu a fost învins din nou, de Chiellini, care a marcat cu o lovitură de cap de lângă Mascherano, în urma unui corner.

04120010-2030623828

Juve s-a blocat eficient în apărare, în timp ce Barcelona s-a chinuit să găsească spații, iar ocaziile au fost destul de puține, Luis Suarez ratând în minutele 68 (blocat de Buffon) și 75. Barca a solicitat și un penalty, în min. 69, când Chiellini a blocat cu mâna șutul lui Neymar, dar arbitrul nu a observat infracțiunea.

Juve și-a luat o revanșă după finala Ligii Campionilor pierdută la Berlin cu Barcelona (1-3) în 2015. Juventus a ajuns la 21 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu în cupele europene (12 victorii, 9 egaluri).

Returul se va juca în data de 19 aprilie, pe Camp Nou.

58ed28bb95f9cf24f0d53fad

Juventus Torino — FC Barcelona 3-0 (2-0)
Au marcat: Paulo Dybala (7, 22), Giorgio Chiellini (55).
Torino, Juventus Stadium: 41.000 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (tur)

Au evoluat echipele:

Juventus: 1. Gianluigi Buffon (căpitan) — 23. Dani Alves, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini, 12. Alex Sandro — 5. Miralem Pjanic (15. Andrea Barzagli, 89), 6. Sami Khedira — 7. Juan Cuadrado (18. Mario Lemina, 73), 21. Paulo Dybala (28. Tomas Rincon, 81), 17. Mario Mandzukic — 9. Gonzalo Higuaín. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Rezerve neutilizate: 25. Neto — 8. Claudio Marchisio, 22. Kwadwo Asamoah, 26. Stephan Lichtsteiner.

Barcelona: 1. Marc-André ter Stegen — 20. Sergi Roberto, 3. Gerard Piqué, 23. Samuel Umtiti, 24. Jérémy Mathieu (21. André Gomes, 46) — 4. Ivan Rakitic, 14. Javier Mascherano, 8. Andrés Iniesta (căpitan) — 10. Lionel Messi, 9. Luis Suárez, 11. Neymar, . Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 13. Jasper Cillessen — 6. Denis Suarez, 17. Paco Alcacer, 18. Jordi Alba, 19. Lucas Digne, 28. Carles Alena.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenți: Tomasz Listkiewicz, Pawel Sokolnicki; arbitri asistenți adiționali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial; arbitru de rezervă: Radoslaw Siejka (toți din Polonia)
Cartonașe galbene: Dani Alves (28), Luis Suarez (53), Iniesta (57), Mandzukic (63), Khedira (74), Umtiti (90+1), Lemina (90+1).

Meci amânat

Meciul dintre formația germană Borussia Dortmund și echipa franceză AS Monaco, programat marți seara, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, a fost amânat pentru miercuri, în urma unor explozii care au avut loc marți lângă autocarul echipei Borussia, transmit agențiile internaționale de presă, citând clubul din Bundesliga.

Potrivit sursei menționate, partida se va juca miercuri, de la ora locală 18,45 (19,45, ora României).