AcasăEvenimentSportNU SE MAI OPRESC - ACS Comuna Recea a spulberat echipa...

NU SE MAI OPRESC – ACS Comuna Recea a spulberat echipa FC Zalău, care visează la Liga a II-a!

Meci superb pe cochetul stadion din satul Săsar, între echipele din eșalonul trei al fotbalului românesc, ACS Comuna Recea și FC Zalău. Partida s-a încheiat cu un rezultat mai puțin scontat: 5-0!. Maramureșenii au reușit un rezultat de excepție în fața unei echipe cu pretenții la promovarea în Liga a II-a. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, gazdele reușesc să deschidă scorul și să intre în avantaj la vestiare prin golul marcat de Ciuntu.

În repriza secundă portarul oaspeților greșește, Viorel Chinde pe fază, reușește să înscrie. Urmează golul lui Taraczkozi, iar pe finalul meciului gazdele mai perforează de două ori poarta oaspeților prin Darian Sabadâș (2). Aceste ultimele două goluri au fost marcate de un fotbalist în vârstă de 15 ani!!! Darian este fiul președintelui clubului ACS Comuna Recea, Marian Sabadâș. Probabil că după acest rezultat, cel puțin pentru un timp, vecinii noștri vor uita de gândul promovării.

Au marcat: Cosmin Ciuntu (’45), Viorel Chinde (’48), Raul Toraczkozi (’79) şi Darian Săbădâș (’90 şi 90+2 – din 11m).
Fotbal Comuna Recea: 23. Alex Lovasz – 2. Adinel Petrişor, 3. Răzvan Făzăcaş, 6. Sergiu David, 96. Raul Toraczkozi, 11. Viorel Chinde, 5. Alin Cuc (cpt.), 8. Vlad  Asăujan, 80. Szekely Lorand – 9. Dumitru Morar şi 26 Cosmin Ciuntu. Rezerve: 12. Ioan Anişoarei – 10. Călin Popan, 19. Romulus Voievod, 77. Darian Săbădâş şi 30. Adrian Tarţa. Antrenor: Romică Buia.

Rezultatele etapei
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Sighetu Marmaţiei  1-0 (A marcat: Czimbalmos 22′)
Luceafărul Bălan – Sănătatea Cluj   1-2 (Au marcat: M. Bode 87′, penalti, respectiv A. Ceaca 52′, Fl. Dan 62′)
Luceafărul Oradea – CS Iernut   3-0 (Au marcat: Balea 74′, 84′ din penalti, Modan 80′)
Unirea Dej – CS Oşorhei   3-2 (Au marcat: Bălțoi 9′, Nalați 29′ și Ozevehe 73, respectiv Todea 38′ si Trip 88′.
Unirea Jucu – Industria Galda 0-2 (Au marcat: Frenţiu 35′ si A. Câmpean 50′)
ASF Comuna Recea – FC Zalău 5-0 (Au marcat: Cosmin Ciuntu 45′, Viorel Chinde 48′, Raul Toraczkozi 79′ şi Darian Săbădâș 90′ şi 90+2 – din 11m.
AFC Odorheiu Secuiesc – Avântul Reghin   2-4