AcasăEvenimentSportNU S-A ÎNCURCAT - Simona Halep e în sferturi, Niculescu s-a oprit...

NU S-A ÎNCURCAT – Simona Halep e în sferturi, Niculescu s-a oprit în optimi

NU S-A ÎNCURCAT Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului de la Doha. Românca, favorită numărul 2 în Qatar, a trecut cu 6-4, 6-3 de letona Anastasija Sevastova (15 WTA), după ceva mai mult de o oră de joc.

În faza următoare, Halep o va întâlni pe americanca Catherine Cartan Bellis (48 WTA), care a produs surpriza şi a învins-o cu 7-6, 6-3 pe Karolina Pliskova, din Cehia, ocupanta locului 5 WTA.

A fost cea de-a şasea victorie a Simonei în faţa letonei, în nouă întâlniri directe, şi a cincea la rând. Ultimul succes reuşit de Sevastova a fost cel din 2011, la Luxembourg.

Românca a avut în permanenţă iniţiativa, lucru confirmat de cifrele de la finalul partidei. Halep a încheiat cu 29 de lovituri direct câştigătoare şi 21 de erori neforţate, în timp ce adversara a avut doar 11 „winners” şi 17 erori neforţate.

Datorită prestaţiei solide, a doua jucătoare a lumii a reuşit să treacă uşor peste momentele dificile cu care s-a confruntat. Primul a venit chiar în startul meciului, când a fost condusă cu 2-0. A revenit, însă, imediat şi a trecut la conducere cu 3-2, pentru a închide primul set cu 6-4.

Începutul actului secund a stat sub semnul echilibrului, care a fost rupt de Sevastova. La 2-2, Sevastova a reuşit un break, însă Halep a cerut intervenţia lui Andrei Pavel şi apoi nu a mai cedat niciun game până la final.

S-a terminat 6-4, 6-3 după o oră şi 5 minute, iar pentru Simona Halep urmează primul duel din carieră cu tânăra Catherine Cartan Bellis (18 ani).

Pentru prezenţa în sferturi la Doha, Halep va primi 68.125 dolari şi 190 de puncte WTA.

Duel pe toată linia

Monica Niculescu a avut o revenire fabuloasă în primul set al meciului cu Caroline Wozniacki şi, mai mult decât atât, a reuşit s-o scoată din sărite pe daneza lider mondial. La 4-4, după o serie de trei game-uri a româncei, „Caro” a oprit meciul pentru a se certa cu arbitrul de scaun, invocând sunetele scoase de Niculescu în momentul în care loveşte mingea, apoi a făcut un gest pe care mulţi fani l-au considerat nelalocul lui.
Miza foarte mare a meciului care o poate lăsa pe Wozniacki fără statutul de lider mondial şi-a spus cuvântul într-un moment foarte important al primului set. Concentrată, daneza a reuşit să se desprindă rapid la 4-1, a avut minge de dublu break, dar Monica şi-a regăsit ritmul rapid, a pus trei game-uri pe tabelă, iar game-ul al nouălea a venit, după primul punct, cu un moment tensionat.

Deranjată de faptul că Monica strigă prea tare în momentul în care loveşte mingea, „Caro” a oprit jocul după primul punct al game-ului, pierdut, apoi a dat startul unui dialog altfel cu arbitrul de scaun Emmanuel Joseph. Printre lamentări, nemulţumită de faptul că ei nu i s-ar permite sătrige la fel de tare, Wozniacki a făcut un gest rar întâlnit pe terenurile de tenis şi, la un moment dat, a început să imite sunetele Monicăi, dorind să scoată în evidenţă că acestea variază de la o lovitură la alta.

Nemulţumită de răspunsul lui Emmanuel Joseph, care a considerat că strigătele Monicăi nu sunt exagerate, liderul mondial a jignit-o pe româncă: „Da, desigur, pentru că ea poate câştiga doar enervând lumea!”, a spus „Caro”, făcând referire atât la modul în care Monica se exteriorizează, cât şi la stilul ei de joc, bazat, în principal, pe enervarea adversarului şi pe obţinerea greşelilor neforţate ale acestuia. „Asta e opinia ta! Dar opinia mea e că ea (n. red – Monica) joacă şi o face regulamentar”, a fost replica lui Joseph.

Până la urmă, Monica a câştigat game-ul nouă şi a trecut la conducere (5-4), dar nu a fost de ajuns pentru a închide manşa. Wozniacki s-a regăsit la timp, a făcut break-ul în momentul în care Niculescu a servit pentru set, apoi şi-a câştigat serviciul şi a „fugit” cu setul ca urmare a unui al doilea break consecutiv. Pe tot parcursul finalului de set, duelul pshiologic dintre cele două a continuat, ambele având, după anumite puncte, reacţii zgomotoase.

Iar întregul scandal s-a petrecut chiar sub ochii Simonei. Revenită pe Centralul de la Doha după recuperarea de după meciul cu SevastovaHalep a părut amuzată de situaţie.