AcasăEvenimentSportNU MAI E CE-A FOST - CSM București, campioana Europei, învinsă acasă...

NU MAI E CE-A FOST – CSM București, campioana Europei, învinsă acasă de Gyor Eto

NU MAI E CE-A FOST CSM București, deținătoarea trofeului, a fost învinsă de echipa maghiară Gyori Audi ETO KC cu scorul de 27-24 (9-13), vineri seara, într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin disputat în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală.

Gyor și-a luat o revanșă, meritată, după ce a fost învinsă de CSMB în finala ediției trecute a Ligii Campionilor, la Budapesta, la loviturile de departajare.

CSMB a făcut o primă repriză excelentă și a avut la pauză un avantaj de patru goluri, 13-9, care în debutul părții secunde a crescut la cinci, 14-9 (32). Din păcate, din acel moment jocul campioanei României s-a rupt, au urmat atacuri ratate lamentabil, goluri încasate din cealaltă jumătate de teren, iar în minutul 40 a survenit egalarea, 16-16.

Echipa oaspete a preluat apoi conducerea, 16-17 (42), și s-a desprins pe tabelă, 18-21 (47), după trei goluri consecutive.

CSMB a reușit să se apropie la un singur gol, 24-25 (58), dar câteva erori a decis soarta partidei, câștigată cu 27-24 de oaspete.

La meci a asistat și fosta internațională Narcisa Lecușanu, secretar de stat în MTS și ambasador al EURO 2016, competiție care va fi găzduită de Suedia în perioada 4-18 decembrie. Lecușanu are misiunea de a promova în țara noastră turneul final al Campionatului European.

CSM București a pierdut al doilea meci consecutiv în Champions League, după 21-24 cu FC Mydtjylland, în Danemarca.

Au evoluat echipele:
CSMB: Jelena Grubisic (1 gol), Paula Ungureanu — Isabelle Gullden (4), Iulia Curea, Camille Ayglon Saurina (3), Cristina Vărzaru (1), Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (4), Carmen Martin (2), Oana Manea (2), Gnonsiane Niombla (1), Anastasia Lobaci (3), Maja Mehmedovic (1). Antrenor: Jakob Vestergaard.

Gyor: Kari Aalvik Grimsboe, Eva Kiss — Heidi Loeke (5 goluri), Nora Moerk (2), Dorina Korsos (3), Anita Goerbicz (4), Eduarda Amorim Taleska (5), Cornelia Groot (2), Yvette Broch, Bernadett Bodi (6), Gabriella Toth, Emoke Varga, Adrienn Orban. Antrenor: Ambros Martin.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de CSM București, 2 p (3 j), FC Midtjylland, 2 p (2 j), Rostov pe Don, 0 p (2 j).

Primele trei clasate în fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica în grupele principale, în care se va juca pentru sferturile de finală, iar ulterior pentru Turneul Final Four de la Budapesta, programat în 6-7 mai 2017.

În 2016, CSM Bucureşti a câştigat Liga Campionilor, fiind condusă atunci de antrenorul danez Kim Rasmussen, care a preluat ulterior naţionala Ungariei, iar vineri seară acesta a fost prezent la meciul din Capitală.

În 8 mai, CSM s-a impus, la Budapesta, în finala Ligii Campionilor, în faţa formaţiei Gyor ETO, după prelungiri şi aruncări de la 7 metri, cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22, 25-25), iar echipa din Capitală a readus trofeul în România după 52 de ani.

5813966095f9cff73758ac7d

Poate dacă jucam cu aceeaşi ambiţie şi aceeasi atitudine şi în a doua repriză şi mai eliminam din greşelile pe care le-am făcut, probabil scorul era altul.

În a doua repriză, apărarea a fost mai retrasă şi probabil din cauza asta au venit peste noi şi au dat numai din 7 sau 8 metri„, a explicat Oana Manea.

Am o avut o primă repriză de vis. După, una în care am luat 18 goluri. În condiţiile astea e foarte greu să câştigi un meci, mai ales că nici atacul nostru nu a funcţionat aşa cum a trebuit„, a completat Cristina Vărzaru.

Şi Linnea Torstenson, cea mai bună marcatoare de la CSM, alături de Isabelle Gullden, cu 4 goluri, era dezamăgită la finalul partidei de la Sal Polivalentă.

Este dureros. Am jucat excelent în prima repriză, iar apoi le-am dat ocazia lor să marcheze în cea de-a doua repriză în primele 15 minute şi unei echipe bune, precum Gyor, nu trebuie să îi oferi astfel de ocazii. În repriza a doua am făcut multe greşeli stupide în atac, în apărare şi le-am dat prea multe ocazii„, a explicat suedeza de 33 de ani.

Diferenţă mare între cele două reprize. Am făcut o primă repriză excelentă, dar a doua nu ştiu… Probabil că pe un fond de relaxare…„, a spus portarul Paula Ungureanu.

Chiar dacă au suferit deja două înfrângeri în trei meciuri, jucătoarele de la CSM nu concep să rateze prezenţa în grupele principale ale Ligii Campionilor.

Calificarea nu este încă pierdută. Îmi pare rău pentru publicul minunat care a fost aici şi ne-a susţinut, îmi pare rău că nu le-am adus un zâmbet pe buze şi o victorie„, a precizat Oana Manea.

Nu văd de ce nu ne-am califica şi din această grupă. Am pierdut două jocuri şi, deşi nu ar fi trebuit să pierdem acasă, cum am facut-o astăzi, mai avem trei meciuri de disputat şi şase puncte de adunat.

Eu văd luminţa de la capătul tunelului. Nici nu mă gândesc că nu ne vom califica, nici măcar nu mi-a trecut vreodată asta prin minte„, insistă Linnea Torstenson.