AcasăEvenimentSportNOUA STEA A TENISULUI - Muguruza a câștigat turneul de la Beijing...

NOUA STEA A TENISULUI – Muguruza a câștigat turneul de la Beijing și este la un singur punct de Sharapova

Garbine Muguruza, cap de serie numărul 5, a câştigat turneul WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 4.720.380 dolari, învingând-o în finală pe elveţianca Timea Bacsinszky în două seturi, 7-5, 6-4.

Jucătoarea spaniolă a câştigat în urma acestei victorii 973.505 dolari şi 1.000 de puncte WTA. După această finală, Muguruza a urcat pe locul 4 WTA, aflându-se la un singur punct de Maria Sharapova.

Garbine Muguruza, născută în Venezuela, a împlinit 22 de ani pe 8 octombrie, sărbătorindu-şi această aniversare prin calificarea la Turneul Campioanelor de la Singapore, unde şi-au mai asigurat până acum prezenţa românca Simona Halep şi rusoaica Maria Sharapova.

După cum s-a anunţat, liderul mondial, americanca Serena Williams şi-a încheiat sezonul şi nu va participa la acest ultim turneu al anului.